Unikli krutému osudu

Liberečtí nadšenci zachránili už desítky chrtů před krutou smrtí. Zvířata našla v Česku nový domov.

Sběratelka opuštěných psů. Tak samu sebe označuje Romana Prošková z Liberce, která se ujala hned dvou týraných zvířat. Před časem u ní našel nový domov zubožený roční labrador Rony, před pár týdny k němu přibyla osmiletá fenka chrta greyhounda Ashly. Tu si chovatelka osvojila z programu adopce chrtů, který aktivně působí i na Liberecku.
„S Ash to byla láska na první pohled. K lidem, kteří organizují adopce chrtů v Liberci, jsem se dostala náhodou při práci. Když jsem tam fenku uviděla, byla moje. Za pár dní jsem ji vezla domů,“ vypráví Prošková. Zvíře, které mohl potkat i velmi krutý osud vysloužilých dostihových chrtů, tak našlo novou rodinu v Liberci.
Fenku si její nová majitelka vyhlédla v záchranném centru v Chrastavě, kde dočasně pečují o chrty dovezené z Irska.

Desítky zachráněných

„Z Irska pocházejí psi, kteří tam běhali dostihy. Když přestanou vydělávat majitelům peníze, onemocní nebo prostě nejsou dobří, ti se jich snaží rychle a dost nehumánně zbavit,“ vysvětluje Vendula Šafaříková z Greyhound Adoption Czech Republic. Slušný majitel nechá psa uspat, ostatní je likvidují utlučením, pověšením za krk nebo zadní packy a vyhladověním a dalšími krutými cestami. Po celém světě se proto snaží dobrovolníci najít takovým psům nové rodiny. „Ale greyhoundů je v Irsku hodně. Rodí se až deset tisíc štěnat za rok, a to jsou jen odhady. Pokud pes nevyběhne na dráhu a není o něm záznam, nikdo se o jeho existenci nezdozví a on skončí bůhví kde,“ říká Šafaříková.
Do Česka dobrovolníci od března 2009, kdy začala česká organizace opět fungovat, dovezli 127 chrtů. Zájemce si nejdřív psa zamluví podle obrázků z internetových portálů a organizace pak zajistí převoz do země. Cesta jednoho zvířete do nového domova přijde na čtyři a půl tisíce korun. „Zvířata, která přivezeme, znají jen kotce a tréninky. Umí i perfektně jezdit v autě, ale spoustu věcí je musí naučit až jejich noví majitelé. Je třeba s nimi zacházet jako se štěnětem,“ vysvětluje Šafaříková. Psi jsou hodní na lidi, protože pokud by byli nezvladatelní už při závodní kariéře, majitelé by o ně nestáli. A tak si psy berou i rodiny s dětmi. „Ashly není vůbec konfliktní a nejraději spí a jí. Reaguje na rychlé a chlupaté věci, tak jak je zvyklá ze závodní dráhy,“ potvrzuje mírnost chrtů Romana Prošková. Aby svým dvěma psům zajistila co nejlepší domov, rozhodla se k přestěhování z menšího bytu do většího. „Pro své pejsky všechno,“ dodává Prošková.
Zajistit vysloužilému psímu veteránovi nový domov může každý. Stačí se obrátit na organizaci do Chrastavy, kde poradí jak na to. Kromě dostihových chrtů přiváží i psy plemene podengo ze Španělska a Lanzarote. Tam je místní houfně chovají k lovu a „odvděčují“ se jim podobně jako v Irsku greyhoundům.