V Litomyšli vyroste nový krytý bazén | E15.cz

V Litomyšli vyroste nový krytý bazén

Historické město Litomyšl s dominantním renesančním zámkem zapsaným na seznamu UNESCO je dobrým příkladem, že i v takovém prostředí mohou vznikat odvážné a moderní projekty. Třebaže plavecké bazény jsou především účelovou stavbou, architektonickému studiu DRNH se podařilo obrousit hrany známé z mnoha podobných zařízení a vytvořit oku lahodící strukturu připomínající rozvlněnou hladinu.

V desetitisícovém městě vznikla od 90. let řada kvalitní současné architektury od architektů Josefa Pleskota, Viktora a Martina Rudišových, Pelčáka-Hrůši, Buriana-Křivinky a dalších. Iniciátorem nových staveb a propagátorem nových přístupů byl tehdy starosta Litomyšle Miroslav Brýdl. I po jeho odchodu však příklon ke kvalitní architektuře naštěstí pokračuje -staví se například neobvyklý kostel Církve bratrské od Zdeňka Fránka. Právě bazén je velmi potřebnou stavbou, na kterou Litomyšlané čekali řadu let. Z hlediska sportovních zařízení jinak poměrně vybavené město nikdy krytý bazén nemělo, takže místní museli za plaváním v zimě dojíždět do okolních měst, která jsou vzdálená zhruba 20 kilometrů (Polička, Česká Třebová, Vysoké Mýto, Svitavy).

#####Trnitá cesta ke konkrétnímu projektu

Výstavba krytých bazénů bývá vždy problematická a často město rozdělí na nesmiřitelné odpůrce a zastánce. V Litomyšli tomu nebylo jinak. Návrh počítal s investicí ve výši 130 milionů korun, což je pro malé město zásadní investice, která by jej zadlužila na mnoho let. Odpůrci zdůrazňovali, že na všechny čtyři světové strany jsou snadno dostupné bazény v okolních městech, a tudíž by se mělo investovat do jiných priorit. Zastánci naopak zdůrazňovali fakt, že Litomyšl patří mezi vyhledávané turistické lokality a město by mělo zvyšovat svou atraktivitu a nespoléhat jen na památky. Na podporu bazénu vznikla dokonce petice, kterou podpořily tisíce lidí z města a okolí. Významný posun nastal, když se městu podařilo uspět v soutěži o evropské peníze. Z grantu na rozvoj a udržitelnost měst (Regionální operační program NUTS II Severovýchod - Rozvoj měst) získalo příslib dotace ve výši 50 procent z celkových nákladů. I po této zásadní finanční injekci bazén nadále zůstává projektem, který pro město představuje zatím jednu z nejvyšších zátěží z hlediska spolufinancování. Kromě toho tento typ zařízení na sebe váže i vysoké provozní náklady, podle odhadů je nutné počítat s každoroční ztrátou ve výši čtyř až pěti milionů korun, která padne na bedra města. Radní však dali stavbě zelenou, protože příležitost čerpat peníze z evropských fondů se už nemusí opakovat.

#####Kvalitní návrh nemusí být nejdražší

Bazén vznikne jako součást areálu Černá hora, kde je již nyní v provozu letní koupaliště a tenisové kurty. Na areál dále navazuje autokemp a také tzv. Primátorská hráz, kde se konají parkurové závody. Město na návrh bazénu vypsalo soutěž a oslovilo ateliéry, které mají zkušenosti s podobnými realizacemi. Autoři vítězného návrhu z ateliéru DRNH mimo jiné rekonstruovali a dostavěli bazén na Kraví hoře v Brně, za který v roce 2005 získali Grand Prix Obce architektů. Porota stavbu označila „budovou vzácných architektonických kvalit“ a ocenila na ní především zasazení do krajiny a vynikající kvalitu detailů. Stejně citlivým přístupem se vyznačuje i litomyšlský návrh. Litomyšl momentálně právě vybírá dodavatele stavby, zájem projevilo 13 firem a jejich nabídky se prověřují. Hlavním kritériem bude cena. Mluvčí města Michaela Severová předpokládá, že by mohla být podstatně nižší než uvažovaných 130 milionů korun. Bazén bude mít pět drah dlouhých 25 metrů, dále dětský bazének, tobogan, vířivku, páru a výplavový bazén. Samozřejmě se počítá i s občerstvením. Technickou zajímavostí a zároveň dominantou celé stavby je tzv. kompaktní střecha. Podle autora Antonína Nováka vytváří parozábranu pomocí desek z pěnového skla pokládaných do litého asfaltu. Finální povrchová úprava je tvořena kombinací trávy a vlnitého titanzinkového plechu. Stavět by se mělo začít již do prázdnin. Pokud bude vše probíhat podle plánů, slavnostní otevření se uskuteční koncem příštího roku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!