V Opavě vedou Adamové a Adélky | E15.cz

V Opavě vedou Adamové a Adélky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejčastější jména opavských miminek? Adam a Adéla. Rodiče se však nebrání ani neobvyklým jménům.

Když se třicetiletá Opavanka Eva Volná rozhodovala, jak pojmenuje dceru, měla několik podmínek. Chtěla české jméno. Nechtěla, aby se dcera jmenovala stejně jako někdo z rodiny. A hledala jméno, které se bude líbit jí i partnerovi. Dcera se jmenuje Adélka, stejně jako téměř čtyřicítka dalších letos narozených opavských holčiček.

Hugo i Emily

„Adéla se jmenuje každá devatenáctá holčička, která se v Opavě letos narodila. U kluků je nejvíce používaným jménem Adam, letos jej dostal každý šestadvacátý kluk,“ říká matrikářka opavské radnice Hana Fitzková. Dalšími oblíbenými dívčími jmény jsou Anna, Barbora nebo Bára, Eliška a Karolína, u kluků se rodičům líbí Daniel, David, Jakub a Jan.
Opavané se však nebojí ani méně obvyklých jmen. „Hodně je Sebastianů a v poslední době letí i jména, která končí na áš. Eliáš, Tadeáš nebo Matyáš,“ popisuje Fitzková. Letos se v Opavě narodil i Benjamin, Hugo či Christian, ale také Megan, Melánie nebo Emily.

Pomohla kartářka

Jedním z netradičních jmen je i Mia. Dcerku tak pojmenovala Opavanka Ludmila Pacigovičová. „Poprvé mi tohle jméno navrhla tchyně. Manželovi se moc líbilo, ale měl strach, že u mě neprojde,“ říká mladá maminka Pacigovičová.
Lidé na méně obvyklé jméno holčičky reagují pozitivně. „Spíše se ptají, jak na ni mají volat, protože neumí vytvořit zdrobnělinu. Jsem ráda, že mám Miu, vždycky jsem měla ráda zvláštní jména. Holky se zvláštním jménem byly vždycky něčím výjimečné,“ doplňuje Pacigovičová. Jméno dcerce vybrali i kvůli tomu, aby se hodilo k méně obvyklému příjmení.
Některé opavské maminky při výběru jména spoléhají i na nadpřirozeno. „Vybrala jsem několik jmen a šla s nimi ke kartářce. Ta mi řekla, co se nejlépe bude hodit k mému miminku,“ vypráví Eva Kotlářová, maminka malé Nely.

Posudek je nutný

Někdy se stává, že opavská matrika jméno ve svých seznamech nenajde. „Teď jsme tu měli dívenku, kterou chtěli rodiče pojmenovat Čolita. Nenašli jsme ho v naší databázi ani v kalendářích, tak jsme rodiče požádali o posudek znalce,” říká matrikářka Fitzková.
Ve znaleckém posudku, který si musí rodiče zaplatit, stojí, kde se jméno používá, jaký je jeho význam a kdy má svátek. Po jeho doručení na magistrát matrikářky jméno zapíší do rodného listu.
I když je jméno pro člověka velmi důležité, podle psycholožky Ludmily Mrkvicové má většina lidí ke svému jménu spíše kritický postoj. „Měli bychom však mít na paměti, že rodiče nám ho dávají s nejlepším přesvědčením,“ připomíná Mrkvicová.
Jsou však i ti, kteří své jméno nepřijali a mají pocity méněcennosti. „V těchto případech je lepší své jméno změnit. Indiáni měli takový zvyk, že si teprve v pubertě vybírali jméno, kterým je pak oslovovali. To mělo něco do sebe,“ poznamenává Mrkvicová.
Rodiče by měli volbu jména dobře zvážit. Myslet třeba na to, jak sedí k příjmení, a zapomenout na módu či exotiku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video