Vědci: Placebo efekt funguje, i když mozek ví, že jde o placebo | E15.cz

Vědci: Placebo efekt funguje, i když mozek ví, že jde o placebo

Vědci: Placebo efekt funguje, i když mozek ví, že jde o placebo
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Marek Schwarzmann

Síla lidské mysli nepřestává vědce udivovat. Nikoli v kontextu mystické telepatie či telekineze, ale v kontextu schopnosti nechat se klamat. Na tomto principu funguje i známý placebo efekt. Výzkumníci z University of Colorado Boulder dokázali posunout faktickou absurditu placebo efektu ještě o krůček dál: pokud je mozek opakovaně vystaven efektu, který je následně odhalen jako placebo, má tendenci na něj i přesto dál reagovat jako na efekt reálný.

Výzkum provedl doktorand Scott Schafer: dobrovolníkům na ruku aplikoval modrý gel, o němž prohlásil, že snižuje bolest způsobenou rozehřátými keramickými destičkami, které jim přikládal na pomazané místo. Gel však byl ve skutečnosti jen obarvená vazelína a destičky před přiložením na pokožku Schafer vždy nechal vystydnout.

Jako kontrolní vzorek pak použil čirou vazelínu. Tehdy se dostavil předpokládaný placebo efekt: lidé Schaferovi tvrdili, že s čirou vazelínou cítí víc bolesti než s tou modrou. Části účastníků pak Schafer hned po prvním sezení vše prozradil a části naopak až po několika pokusech.

A právě v tento okamžik se projevilo zvláštní fungování mysli: ti, kteří podstoupili pokus s modrým gelem vícekrát, i nadále tvrdili, že modrý gel funguje a díky němu bolest necítí. Tvrdili to, i když jim Schafer opakovaně vysvětloval, že to není možné. Dobrovolníci trvali na svém i ve chvíli, kdy keramické destičky byly opravdu rozehřáté.

Studii publikoval časopis Journal of Pain. „Stále se máme co učit o roli placeba,“ shrnul vedoucí Schaferovy práce, profesor Tor Wager. Jakmile prý dojde k osvojení reakce na vybraný stimul za určitých podmínek, mozek na něj může i nadále reagovat podle tohoto vzorce. I když ví, že jde o faleš, o placebo. Výsledky výzkumu by prý mohly být uplatnitelné při odvykání drogové závislosti.

Odhalený placebo efekt neztrácí na účinku

Co je to placebo efekt?

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!