Vědci zjistili, že neplodnost vyřeší vytisknuté vaječníky | E15.cz

Vědci zjistili, že neplodnost vyřeší vytisknuté vaječníky

gelatinová budoucnost. Speciální lešení, které vědci z univerzity vyvinuli, unese nejen strukturu sama sebe, ale také další buňky, hlavně pak nezralá vajíčka.
gelatinová budoucnost. Speciální lešení, které vědci z univerzity vyvinuli, unese nejen strukturu sama sebe, ale také další buňky, hlavně pak nezralá vajíčka.
• 
ZDROJ: Northwestern University

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rodina „tisknutelných“ orgánů se nově rozšířila o vaječníky. Laboratorní myška s touto bioprotézou dokonce vrhla zdravé mládě.

Lékaři z amerických univerzit se minulý týden postarali o poprask na poli léčby neplodnosti: díky 3D tisku vyrobili a implantovali tkáň vaječníku. Pokusná myška s novou bioprotézou byla nejen schopna běžně ovulovat, ale časem také zabřezla a porodila zdravé mládě. „Cílem našeho projektu je obnovení plodnosti pacientek, které jsou sterilní kvůli léčbě rakoviny,“ uvedla vedoucí výzkumu Teresa K. Woodruffová.

Vědci z Northwestern University Feinbert School of Medicine a McCormick School of Engineering k výrobě tkáně vaječníku vytiskli trojrozměrné „lešení“, které později posloužilo jako úschovna pro nedospělá vajíčka. Jako hlavní konstrukční materiál použili na rozdíl od ostatních laboratoří gelatin, biologický hydrogel z kolagenového vaziva. Ten je jednak biologicky absolutně neškodný i lidskému tělu, jednak se s ním pro potřeby 3D tisku snadno pracuje.

Výzkumníci průběžně zkoušeli několik různých způsobů uspořádání vláken gelatinu, než dospěli k optimální struktuře. „Většina hydrogelů je pro tyto účely velmi slabá, gelatin je však schopen nést sám sebe i dutiny určené pro uložení vajíček,“ píší vědci na webu univerzity.

Kromě obnovení plodnosti si lékaři dali za cíl také obnovu hormonální sekrece vaječníků. „Bereme to zeširoka: náš umělý vaječník by měl pomoci nejen neplodným ženám, ale také mladým dívkám v pubertě nebo dospělým ženám v menopauze,“ vysvětlila spoluautorka studie Monica Laronda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video