Vedou Adamové a Terezy, objevil se i Rocky a Kaila

Rodiče dávají jména dětem podle vkusu, rodinné tradice či módního trendu. Jaká jména dostávají děti v Karviné?

Zatímco v sedmdesátých letech převažovala u dětí jména jako Jiří, Josef, Martin, Jana, Pavla, Ivana, dnes je tomu jinak. Nejčastější jména karvinských miminek jsou Jan, Adam a Jakub. U děvčat Tereza, Natálie a Adéla. „Loni se narodilo v karvinské porodnici šest set dětí. Jméno Adam a Jan dali rodiče v loňském roce chlapcům šestadvacetkrát, Terezu sedmatřicetkrát,“ potvrdila vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel Ivana Szczygielová. Dalšími oblíbenými jmény jsou David, Tomáš a Eliška. Rodiče také častěji než v minulých letech dávají dětem dvě jména. Této možnosti využili loni šestadvacetkrát. „Setkali jsme se i se zvláštními kombinacemi dvou jmen. Objevil se Jan Rocco nebo Sebastian Halid,“ dodala Szczygielová. Jméno, které pracovnice na matrice opravdu překvapilo, bylo Lukrecius. „Také jsme tu měli Rockyho, Timona a Kailu,“ doplňuje Szczygielová.

Jméno podle filmu

Křestní jména ovlivňují módní trendy, ale také televizní filmy či seriály. Podle hlavní hrdinky francouzské filmové série dostala jméno i Angelika Kubisová. „Když jsem se narodila, vysílala televize francouzské filmy s Angelikou de Sancé de Monteloup. Mamince se to jméno tak zalíbilo, že mě po ní pojmenovala. Někomu se zdá zvláštní, ale už jsem si zvykla,“ směje se Kubisová.

Když vymyslí rodiče s netypickým příjmením svému dítěti i zvláštní křestní jméno, vzniknou až úsměvné kombinace. To je případ Alany Nawalana z Karviné. „Ani nevím, odkud naše příjmení pochází, nikdy jsem po tom nepátrala. Ale podle písmene w si myslím, že je z Polska. Známí si někdy ze mě utahují a říkají, že jsem pořád navalená,“ říká Nawalana. V rodných listech dětí se objevují také cizojazyčná jména. Většina ale dává přednost tradičním českým jménům. „Dceři jsme dali jméno Bára. Vlastně ho vybral můj přítel se synem. Určitě bych jí nikdy nepojmenovala třeba Jessica. Dávám přednost těm českým, zvlášť když mají děti česká příjmení,“ říká Regína Chrobáková.

Jméno nemá být přítěží

I v karvinské porodnici se setkávají s neobvyklými jmény. „Zaujalo mě například jméno Laura Lejla, ale netradičních jmen by se u nás v nemocnici našlo mnohem více. Osobně si myslím, že by se mohl stávající kalendář aktualizovat a přidala by se do něj jména, která maminky dávají svým dětem stále častěji,“ sdělila zdravotní sestra Rájecké nemocnice Olga Kavková.
Rodiče se při výběru jména svého dítěte musejí řídit několika pravidly. Naše zákony nejsou benevolentní tak jako třeba ve Spojených státech, kde se děti celebrit pojmenovávají třeba po městech, kde byly počaty. „Do matriční knihy narození můžeme zapsat dítěti jméno, o kterém víme, že se jedná o běžnou podobu. Samozřejmě můžeme zapsat i jména původem ne česká, ale musíme vědět, že jsou to jména skutečná,“ vysvětlila Szczygielová.
Existuje oficiální přehled jmen. Pokud si ani v něm rodiče jméno nevyberou, musí sami předložit posudek z Ústavu pro jazyk český, zda se vůbec jedná o jméno. Tuto zásadu vítá i psycholožka Marcela Veselá. Rodičům doporučuje jednoduchá pravidla: „Měli by vynechat supermoderní trendy typu Sebastian, protože móda je pomíjivá. Zapomenout by měli i na exotická jména, jelikož i Nikolas je obyčejný český Mikuláš, a nazývat věci jinak, než skutečně jsou, je jen pokus o snobství. Přála bych všem, aby pro ně jméno nebylo přítěží, ale výhodou, tak jak to vždy bylo u mne,“ dodává Veselá.