Věřící v Kazachstánu pobouřila freska s tváří místního zastupitele | e15.cz

Věřící v Kazachstánu pobouřila freska s tváří místního zastupitele

z interiéru pravoslavného kostela, ilustrační foto
z interiéru pravoslavného kostela, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skandálem skončilo ve městě Rudnyj na severu Kazachstánu slavnostní otevření nového pravoslavného kostela. Mezi jeruzalémskými hodnostáři, kteří na jedné z fresek vítají příchod Ježíše Krista, objevili věřící postavu šéfa místní samosprávy Sergeje Kulagina. Po protestech veřejnosti mu prý autoři výzdoby tvář zamalují.

Kostel sv. Jana Bohoslovce vyzdobil tým ruských mistrů. Kdo ale s nápadem umístit na zeď vyobrazení Kulagina přišel, zůstalo bez vysvětlení. Sám Kulagin, který je akimem (předsedou) severokazašské Kostanajské oblasti, se od záležitosti distancoval a označil ji za „svatokrádež“. Podoba je podle Kulagina velmi přesná, ale nikoho prý zobrazením své osoby nepověřil.

Zpodobnění politiků v uměleckých dílech bývá ve středoasijském Kazachstánu vyhrazeno pouze prezidentu Nursultanu Nazarbajevovi. Nedávné dvacáté výročí vyhlášení nezávislosti země uctili místní umělci řadou výtvarných děl, jejichž ústředním tématem je osoba autoritářského „vůdce národa“.

Nejvýraznějším z nich je monumentální pomník ve městě Almaty, který zobrazuje postavu Nazarbajeva v sousedství orla s rozepjatými křídly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery