Věta o obřím skoku pro lidstvo prý vznikla před letem na Měsíc | E15.cz

Věta o obřím skoku pro lidstvo prý vznikla před letem na Měsíc

Věta o obřím skoku pro lidstvo prý vznikla před letem na Měsíc
Neil Armstrong a Adwin Aldrin na Měsíci
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Slavná věta o malém kroku pro člověka a obrovském skoku pro lidstvo, kterou 20. července 1969 pronesl Neil Armstrong po historicky prvním výstupu na povrch Měsíce, možná vznikla mnohem dříve než po přistání na zemském souputníkovi, jak tento zesnulý americký astronaut tvrdil. Armstrongův bratr Dean v novém dokumentu BBC prohlásil, že ji měl připravenou již dlouho před letem.

Armstrong, který zemřel loni 25. srpna ve věku 82 let, ukázal Deanovi zmíněnou větu napsanou na papírku při hře Risk. „Řekl, co si o tom myslíš. Odpověděl jsem, báječné,“ uvedl Dean. Dodal, že bratr si myslel, že se mu to bude líbit, ale stejně chtěl, aby si to přečetl.

Andrew Chaikin v knize A Man on the Moon (Člověk na Měsíci) napsal, že Neil Armstrong byl přímo zaplaven návrhy, co po přistání říci. Šlo například o citáty z Bible nebo Shakespeara.

Neil vždy zdůrazňoval, že ho zmíněná věta napadla po přistání na Měsíci. Tuto verzi potvrzovali také zbývající dva členové posádky Buzz Aldrin a Michael Collins, kteří rovněž tvrdili, že o tématu „první věty na Měsíci“ během mise vůbec nemluvili. Neil Armstrong mimo jiné v minulosti opakovaně prohlašoval, že větu „That's one small step for a man, one giant leap for mankind“ pronesl s členem „a“. Bez tohoto členu by se zcela posunul význam výpovědi, lidstvo by totiž učinilo nejen obrovský skok, ale i malý krok. Neil ujišťoval, že „a“ řekl, ale že slyšitelnost členu zanikla během radiového přenosu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!