Vozítka slavné značky Mini šlo předělat i na obytňák. Připomeňte si Divokou husu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vozítka slavné značky Mini šlo předělat i na obytňák. Připomeňte si Divokou husu

Vladimír Kadera - Autorevue.cz

Jižní Anglie, druhá polovina šedesátých let. V limitovaném počtu zde vzniká miniaturní obytný vůz s jednoduchou myšlenkou – uspokojit páry důchodového věku, které touží po svobodném a bezstarostném životě. Vůz dostal jméno Wildgoose (divoká husa), šlo o přestavbu továrního vozu Mini Van.

A můžete si být jistí, že pokud někdo v 60. letech přišel s dostupným obytným vozem pro bezstarostnou jízdu, šel na dračku. Stavbu měla na starosti firma Wildgoose v anglickém Sussexu.

Firma nabízela přestavbu z továrního vozu Mini Van. Cena za přestavbu se odvíjela od zvolené výbavy. Na výběr byly tři varianty za 445, 480 a 601 tehdejších liber. Jen pro představu, tehdy se průměrný plat pohyboval mezi 80 a 100 librami. Vůz bylo možné zakoupit i jako celek, bez nutnosti kupovat Mini Van jako dárce orgánů.

Základní výbava byla celkem zdrženlivá. Čtyři sedadla, manželská postel, stůl, závěsy a nádrž na vodu. V katalogu příplatkové výbavy se objevily položky jako rozšířená postranní zrcátka nebo závěsná houpací síť.

Německé automobilky dají za dva roky do elektromobility 40 miliard eur

Pod kapotou byl stejný motor jako v originálním Mini, tedy s objemem 850 kubických centimetrů. Přestavba samozřejmě přitížila jízdním vlastnostem. Motor o výkonu 34 koní prý zvládl auto rozjet maximálně na 112 kilometrů za hodinu. Ale to už zřejmě bylo o život.

Do dnešního dne přežil jen tucet těchto stylových „obytňáků“. Občas se na nějaké aukci objeví před renovací a dražebníci se nestíhají předhánět. I když je dnes Wildgoose již ohroženým druhem, jeho šťastní majitelé s ním stále kempují. Ostatně podívejte se do fotogalerie.

Více zpráv čtěte na Autorevue.cz.

Naftové motory jsou čistší než dříve. Neobejdeme se bez nich, říkají odborníci

Autor: Vladimír Kadera - Autorevue.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!