Vyšší DPH možná oživí poptávku po nových bytech | e15.cz

Vyšší DPH možná oživí poptávku po nových bytech

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Návrh daňové úpravy, kterou se zabývají i strany nové vlády, pravděpodobně opět rozhýbe trh s byty, který kvůli snížené poptávce už skoro dva roky stagnuje.

Potenciální kupci totiž doposud váhali a odkládali koupi bytu v obavách z dalšího vývoje tuzemské ekonomiky. Oproti pesimistickým prognózám některých odborníků může přijít oživení trhu velmi brzy. Tvrdí to obchodní ředitel společnosti LEXXUS Peter Višňovský. Podle jeho slov uvažované zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent zdraží i nemovitosti. „K daleko většímu nárůstu cen dojde v důsledku zvýšení poptávky ještě před avizovanou změnou sazby,“ míní Peter Višňovský a odkazuje na nedávnou historii, kdy ohlášené navýšení sazby DPH, respektive možné zrušení daňové výhody na novostavby k 1. lednu 2008, strhlo doslova lavinu zájmu o nové bydlení.

Hrozba zdražení až o 14 procent způsobila tehdy takový nárůst cen, že několikanásobně překonal výsledný čtyřprocentní rozdíl v DPH. Samotné zvýšení DPH se tak na růstu cen podílelo jen nepatrně. K podobnému vývoji jsou dnes dobré předpoklady, i když situace z uváděného období se zcela opakovat nemůže: „Trh – prodejci, kupující, banky – se dnes z mnoha důvodů chová jinak než před čtyřmi lety. Tehdejší boom byl zcela mimořádný a neopakovatelný. Ale princip zůstává,“ konstatuje Višňovský. Ideální stav by však podle něj byl ten, kdy by docházelo k menším výkyvům na trhu s nemovitostmi.

#####Developeři chtějí využít stávajících cen

Investici do nemovitostí motivuje několik aspektů: předpokládaný růst ceny nemovitostí v reálném čase, stabilní tržní prostředí bez destruktivních zásahů státu a především vstřícnější postoj bank. K jistému optimismu by tuzemské bankovní domy mohl odkazovat současný racionální přístup politiků při přípravě budoucího plánu hospodaření státu. V době očekávaného růstu cen je otázkou krátkého času, kdy dobré projekty a solidní klienti nebudou mít opět s úvěry problémy. Podle prvních reakcí developerských společností lze odhadovat, že v dokončených projektech se budou snažit doprodat zbývající byty ještě za platnosti stávající nižší sazby. „Zvýšení ceny u již prodávaných projektů by developerům prakticky zlikvidovalo prostor pro poskytování individuálních slev, které jsou dnes poměrně častým marketingovým nástrojem,“ tvrdí Peter Višňovský a doplňuje: „I nově zahajované projekty, které se začnou prodávat v nejbližší době, ještě před plánovaným zvýšením DPH, pak pravděpodobně zaznamenají větší zájem klientů. Úspora ve výši 9 % je dostatečnou motivací.“

*

Nabídkové ceny bytů v Česku se příliš nemění

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu nabídkové ceny bytů v Česku ve druhém čtvrtletí téměř stagnovaly. V mezičtvrtletním srovnání byly o 0,3 procenta nižší. V Praze a mimopražských regionech nabraly od dubna do června nabídkové ceny bydlení různý směr. Zatímco v hlavním městě se o 0,3 procenta zvýšily, mimo metropoli klesly o 1,1 procenta. Analytik realitní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný také po zbytek letošního roku žádné výrazné výkyvy cen na českém trhu s byty neočekává.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video