Výstavě letos kralují vánoční ozdoby | e15.cz

Výstavě letos kralují vánoční ozdoby

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vánoční výstava v chomutovském muzeu je v novém hávu. Už není jen o betlémech.

Přes sto let staré vánoční řetězy už dávno ztratily lesk, ale pořád mají svůj půvab. Zašlé ozdoby vyvolávají nostalgii z dětství u babičky. Doplňují je i novodobé, které teprve nedávno vyrobily ruce sklářů. Takové jsou letošní, devatenácté Vánoce v chomutovském Oblastním muzeu.
„Letos jsme pojali expozici jinak. Tradičně to byly betlémy, těch je tu teď míň,“ vysvětluje kurátorka výstavy Renáta Gubíková. Loni převládaly zvony a rolničky, tento rok vánoční ozdoby. Historické i současné.

Drážďanská lepenka

Novinkou je i malá dílna, kde si děti můžou vyrobit vlastní ozdobu.

Nejstarší ozdoby na výstavě pocházejí z konce devatenáctého století. „Velkou vzácností jsou ozdoby z drážďanské lepenky,“ zdůrazňuje Gubíková. Je to karton natřený stříbřenkou, takže na první pohled vypadá jako z kovu. Ozdoby nepůsobí příliš vánočně. Jsou to spíše bizarní motivy jako mašinka, pistolka nebo dokonce kulečníkový stůl. Jediná sbírka v Čechách čítá dvaadvacet těchto okras vánočního stromku. Chomutovu je všechny zapůjčilo Umělecko-průmyslové muzeum v Praze.

Vzácností jsou i leonské a sebnitzké ozdoby, které kombinují sklo, drát, kovové lamety a barevné litografie.

Bruselské výstavě Expo dominovaly v roce 1958 skleněné foukané ozdoby. Padesát jich je teď v chomutovských vitrínách.

Přestože ozdoby cukráře Karla Bartoníčka z osmdesátých let minulého století, půjčené z Krkonošského muzea v Jilemnici, vypadají „k nakousnutí“, jíst se nedají. Stejně jako velký perníkový betlém, který pro muzeum upekla Marie Vytlačilová z Chomutova. „Ani ten po skončení výstavy nespořádáme. Je totiž lepený herkulesem,“ směje se Gubíková. I vystavené betlémy zastupují stejné materiály. Sklo, kov, dřevo, umělé hmoty, šustí.

Lákadlem, hlavně pro děti, zůstává mechanický betlém místního řezbáře Josefa Fialy. Už není v zadním sále, ale má samostatné místo v bývalé zbrojnici.

Nové figurky v betlému

Josef Fiala, původním povoláním bagrista na povrchovém dole, se vyřezávání figurek věnuje ve volném čase. Před patnácti lety přinesl do muzea první stovku dřevěných postaviček, z toho sedmatřicet pohyblivých. „Betlém poháněly elektromotorky ze stěračů nákladních aut,“ vzpomíná řezbář.
Postupem let Fiala přidával vždy po jendom stole, až své dílo rozšířil do úctyhodných rozměrů. „Letos k němu přibylo dalších čtyřicet figurek. Nejzajímavější novou scénou je procesí nemocných s Pannou Marií,“ upřesňuje Gubíková.

Lidé si můžou prohlédnout i perlařský stůl s měchem, dovezený z Městského muzea v Hořicích. Dokumentuje dávnou výrobu perlových ozdob.

Vánoční výstava trvá do 8. ledna. Její součástí jsou i kulturní programy v přilehlém kostele svaté Kateřiny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video