Vzduch otráví kyanidy i arzen | e15.cz

Vzduch otráví kyanidy i arzen

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tvrdý direkt pardubickým občanům. Spalovna nebezpečného odpadu v Rybitví má zelenou.

Kyanidy, arzen, rtuť, azbest, pesticidy, cytostatika… Všechny myslitelné nebezpečné látky, snad s výjimkou radioaktivních, by se zanedlouho mohly spalovat v Pardubicích. Firma AVE CZ, která chce zmodernizovat spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví, získala od ministerstva životního prostředí důležitý dokument, který jí otevírá dveře k získání stavebního povolení.

„Věříme, že spalovna bude po kompletní rekonstrukci uvedena do provozu v dohledné době,“ potvrdil Sedmičce mluvčí společnosti AVE CZ Jaroslav Nálevka.
Jenže tato informace vyvolala mezi lidmi z okolí doslova zděšení. „Je to pro nás dost nepříjemné překvapení. Mysleli jsme, že už je modernizace zažehnaná,“ říká například starostka Rybitví Naděžda Hubáčková.

Česko-rakouská firma chce v bezprostřední blízkosti Rybitví a Srnojed, a jen na dohled téměř stotisícového města, postavit zřejmě největší spalovnu nebezpečného odpadu v celé Evropě. „Dopad na celý region bude tragický. Ministerstvo sice snížilo navržené množství spalovaného nebezpečného odpadu na dvanáct tisíc tun ročně, ale to pouze znamená, že se průměrná délka života nezkrátí o pět let, ale o tři,“ říká odpůrce spalovny Antonín Novák, který deset let pracoval ve funkci vedoucího skupiny měření emisí ze zdrojů znečišťování ovzduší.

Firma AVE CZ získala od ministerstva souhlasné stanovisko až na čtvrtý pokus. Počínání firmy vyvolalo obrovskou negativní reakci veřejnosti i regionálních politiků. Petici proti znovuotevření spalovny podepsalo na začátku roku čtyřicet sedm tisíc občanů. Jasné ne zaznělo také od zástupců města Pardubice, okolních obcí, Pardubického kraje a řady občanských sdružení. „Uděláme všechno pro to, aby spalovna nebyla,“ říká náměstek hejtmana Jan Tichý.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video