Z každé pozice se dá utéct. Jde o to jak | E15.cz

Z každé pozice se dá utéct. Jde o to jak

Žádné údery a žádná krev. Brazilské jiu-jitsu je bojový sport trochu jinak.

Přátelský pozdrav, důkladné rozcvičení a pak náročné pilování techniky. Trochu netradiční pohled nabízí tréninky u nás mladého bojového umění. Ačkoli techniky brazilského jiu-jitsu používají bojovníci v ultimátních zápasech, v samotném sportu údery diváci neuvidí. „Netrénujeme efektní věci, třeba kopy z otočky a další prvky, které se v praxi nakonec nedají ani použít. V brazilském jiu-jitsu se zápasí na zemi a jde o to, umět se dostat z různých chvatů a nasazovat je soupeři. Jsou to takové fyzicky náročné šachy,” popisuje základy brazilského jiu-jitsu Bronislav Stříž, sportovec s bohatými zkušenostmi z bojových sportů spolu se Zbyňkem Kotzianem v Opavě fungují jako průkopníci této brazilské techniky.

Trénuj a bav se A včem se jejich sport ještě liší? „Jde o jiný princip než u ostatních bojových sportů. Neplatí, že vyhrává větší nebo silnější. Musí se hodně přemýšlet a navíc se zde neuživí agrese. Cvičí a zápasí se v duchu, trénuj tvrdě a bav se,“ vysvětluje Kotzian. Brazilské jiu-jitsu zažilo prní velkou expanzi v roce 1993. V té době se na jednom místě sešlo osm bojovníků z různých odvětví bojových sportů a právě tady nový sport ukázal, jak efektivní může být.
„Určitě se dá trénovat jako sebeobrana, je v tom ale taky trochu pohybového umění,“ přibližuje Stříž.
Oba opavští trenéři mají štěstí. Zkušenosti jim totiž předává jedna z nejvýraznějších osobností tohoto sportu, brazilský mistr Fernando Araujo. „Díky patronovi brazilského jiu-jitsu Martinovi Pružincovi Fernando Araujo dojíždí z Prahy jednou za čtrnáct dní do Frenštátu po Radhoštěm. Jezdíme za ním pravidelně a techniky potom předáváme dál. Nejprve jsme byli jenom dva, teď se nás sejde i patnáct,“ dodává Stříž.
Mladému bojovníkovi a trenérovi stačil rok, než se poprve postavil proti soupeři v oficiálním zápase. Zanedlouho o něm věděli příznivci tohoto sportu po celé Evropě. „Zlato jsem si přivezl z Rakouska, ve Frýdlantu, kde nastupovali bojovníci z celé Evropy, se mi také podařilo vybojovat první místo a z dalšího podniku mám bronz,” sčítá úspěchy Stříž. Zatímco v jiných bojových sportech většinou na zemi skončit nechtějí, v případě brazilského jiu-jitsu na zemi všechno začíná. „V zápase jde o to podrobit si soupeře. Což znamená že se vzdá. Zaklepe nebo zakřičí. Pokud k tomu nedojde, dojde na bodování. Body lze získat za dominantní pozici. Pak se ještě přihlíží k výhodám za nasazené chvaty, který ale soupeř třeba překonal,” popisuje průběh zápasu Stříž. Obecně ale neplatí, že by měl výhodu bojovník, který ovládá více technik. „Je to hodně o detailu. Stačí jenom špatně posazená noha a nemusí to vyjít. Lepší je ovládat méně prvků, zato najisto,“ dodává Kotzian. Sportovci, kteří se scházejí v tělocvičně na Tyršově stadionu, mají většinou už nějaké zkušenosti s bojovými sporty a rozšiřují si dovednosti. První oficiální nábor nového sportu se uskuteční v září. „Nábor bude pro všechny nad patnáct let. Praxe s bojovými sporty není nutná,“ uzavírá Kotzian.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.