Z Obřan podél Svitavy na kole | E15.cz

Z Obřan podél Svitavy na kole

V září bude otevřena nová cyklostezka, lidé však po ní jezdí už teď.

Podél řeky Svitavy se v objetí zeleně klikatí nová cyklostezka. Otevřou ji až koncem září, ale na kole či bruslích už se z Obřan do Bílovic nad Svitavou vypravily stovky lidí. Tři a půl kilometru dlouhá trasa začíná v obřanské ulici Babická a končí v Bílovicích přímo před výletní restaurací Sokolovna.
„Je to ta nejzelenější stezka v Brně. Skvělá jsou mírná stoupání a spousta zatáček,“ říká padesátiletá Danuše Horká, která vyrazila na kole procvičit uzdravenou zlomeninu nohy.

Nebezpečí pod mosty

Co ocení cyklisté, vadí bruslařům. „Stezka vede pod stromy a spadlé větvičky můžou zablokovat kolečka. Nebezpečné jsou hlavně svahy před zatáčkami v místech, kdy stezka podbíhá železniční trať. Není tam vidět za roh,“ upozorňuje třiadvacetiletá Lenka Topinková z Bílovic. Jede na kolečkových bruslích a tlačí kočárek s dvouletou dcerou. „Mnoho rovinek tu není. Jezdím hlavně dopoledne v týdnu, o víkendu je tu plno,“ říká Topinková.

O nebezpečných místech vědí i lidé ze svazu obcí Časnýř, který stezku vybudoval. „Ještě zbývá nakreslit vodorovné značení, hlavně dělící čáru. Pod jedním z mostů se cesta rozdvojuje. Lidé musí jezdit vpravo, aby se nesrazili,“ doporučuje předseda Časnýře Vladimír Kalivoda. Časem prý zatáčky pod mosty zpřehlední zrcadla. „Přesto musejí dávat cyklisté i bruslaři pozor, protože stezka slouží chatařům, takže po ní jezdí auta,“ vysvětlil Kalivoda.

Okraj stezky těsně přiléhá k řece a sráz je místy vysoký a i příkrý. Dělníci už na těchto místech montují zábradlí. Přibude i posezení na špalcích a lavičkách, aby měli lidé kde odpočívat. „Cyklostezka vyjde nejméně na sedm a půl milionu korun,“ říká Kalivoda.

Časnýř už letos za více než čtyři miliony vybudoval cyklostezku s povrchem z prosívaného vápence nazvanou Nad Klajdovkou. Ta vede z Líšně do Ochozi u Brna.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!