Zajímavá zastavení poblíž Zdislaviny studánky | E15.cz

Zajímavá zastavení poblíž Zdislaviny studánky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešní renesanční zámek Lemberk dal na místě hradu postavit Jindřich Berka z Dubé mezi lety 1581 a 1599.

Teprve za Jana Rudolfa Bredy a jeho nástupce Kryštofa došlo po roce 1660 k výrazné barokní úpravě, která stavbě dala její současný vzhled.

Výjimku tvoří vzácně dochovaný pozdně renesanční strop s malovanými náměty Ezopových bajek. Zámek návštěvníkům nabízí několik možností.

První poznávací trasa seznamuje návštěvníky s renesančními a barokními interiéry, druhá se zaměřuje na sv. Zdislavu z Lemberka. V zámku je navíc k vidění stálá výstava moderního uměleckého sklářství.

Bazilika v Jablonném

Zájemci o další stopy Zdislavy v okolí můžou navštívit baziliku minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Původní klášterní svatyni nahradil po zničení husity dřevěný kostelík a v letech 1699 až 1722 barokní poutní chrám sv. Vavřince. Autorem projektu byl vídeňský architekt J. L. Hildebrandt. V podzemí vznikly krypty a tři podlaží katakomb, sahajících až devětatřicet metrů pod úroveň kostela. V nich jsou mimo jiné hrobky Berků a Pachtů a za druhé světové války tu uchovávali část říšského archivu.

Nejcennější součástí interiéru je pozdně gotická socha Madony z doby kolem roku 1510 na oltáři v levé kapli. V kryptě na stěnách kolem Zdislaviny rakve se nachází cyklus čtyřiadvaceti mědirytin ze 17. století, zobrazující Zdislaviny zázraky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video