Zapomeňte na stolní lampičky. Blíží se éra svítících rostlin | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Zapomeňte na stolní lampičky. Blíží se éra svítících rostlin

Zapomeňte na stolní lampičky. Blíží se éra svítících rostlin
Fluorescenční rostlina
• 
ZDROJ: MIT

Jiří Černý - VTM.cz

Odborníkům z MIT se podařilo vyvinout fluorescenční rostlinu – a to bez potřeby genetické modifikace. Tento výzkum by teoreticky mohl vést ke snížení naši závislosti na elektrickém osvětlení.

„Vize je vytvořit rostlinu, která bude fungovat jako stolní lampička – lampička, kterou nemusíte zapínat, “ vysvětlil badatel Michael Strano a dodal, že světlo vzniká díky činnosti energetického metabolismu dotyčné rostliny.

Strano a jeho kolegové se v posledních letech věnují tzv. nanobionice rostlin, což v praxi obnáší vkládání nanočástic do rostlinných buněk. Tyto částice pak mohou provádět různé úkoly (pomocí dotyčné techniky byly získány například rostliny schopné detekovat výbušniny).

Na vnějších částech Mezinárodní kosmické stanice byly nalezeny tajemné bakterie

V tomto případě se jedná o nanočástice s enzymem luciferázou, molekulou luciferinem a koenzymem A. Luciferáza rozkládá luciferin, což vytváří záři. Koenzym A pak eliminuje vedlejší produkt výše zmíněné reakce, který by mohl inhibovat aktivitu luciferázy.

Glowing plants

Jakmile se zmíněné nanočástice ocitly v potočnici lékařské (Nasturtium officinale), ta začala svítit. Zatím asi jen zpoloviny tak jasně jako komerční 1 µW LEDka, nicméně vědci se domnívají, že dokážou intenzitu produkovaného světla citelně zvýšit.

Mikroby žijící v oceánech se možná naučily konzumovat plast

„Naše práce velmi seriózně otevírá cestu k pouličním lampám, které nebudou ničím jiným než upravenými stromy,“ konstatoval optimisticky Strano.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!