Zatravněné budovy, ptačí parky. Jak se Češi připravují na klimatické změny? | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zatravněné budovy, ptačí parky. Jak se Češi připravují na klimatické změny?

Petra Jansová

Petra Jansová

Soutěž Adapterra Awards nabízí ty nejlepší české projekty, které bojují proti suchu, vedrům, přívalovým dešťům a dalším extrémním projevům změny klimatu. Do finále se probojoval i rodinný dům s přírodní klimatizací nebo zelenou střechou. 

"Na projevy změny klimatu se můžeme připravit již nyní. Zelenými střechami a fasádami, propustnými povrchy nebo výsadbou stromů můžeme ulevit přehřátým městům," přibližuje vizi soutěže Adapterra Awards 2019 strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Stejně tak podle něj v Česku existují technologie, které umí chytře čelit povodním, suchu nebo erozi. Řešením bývají například rozvolnění toků a přeměna betonových koryt řek na zelené terasy nebo přirozené mokřady. 

Daň za remízky má spadnout na nulu. Pomohou zadržet vodu v krajině

Mezi finalisty soutěže se objevilo například Biocentrum Ostrůvek u Kobylí na Moravě nebo rodinný dům v Brně-Židenicích z roku 1927. Ten majitelé zrekonstruovali tak, aby v letních vedrech byla v interiérech domu i kolem něj stálá příjemná teplota i bez použití klimatizace. Navíc snížili množství emisí, které jejich domácnost vypouští do ovzduší. 

Veřejné hlasování začíná 7. srpna na webových stránkách soutěže Adapterra Awards. 

Výběr z nominovaných projektů si prohlédněte v galerii.

O soběstačné domy mají Češi zájem. Narážejí ale na stavební úřady
Zastavme rozšiřování Prahy. Půda v jejím okolí je nejkvalitnější, říká bioložka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!