Zatravněné budovy, ptačí parky. Jak se Češi připravují na klimatické změny? | E15.cz

Zatravněné budovy, ptačí parky. Jak se Češi připravují na klimatické změny?

Petra Jansová

Petra Jansová

Soutěž Adapterra Awards nabízí ty nejlepší české projekty, které bojují proti suchu, vedrům, přívalovým dešťům a dalším extrémním projevům změny klimatu. Do finále se probojoval i rodinný dům s přírodní klimatizací nebo zelenou střechou. 

"Na projevy změny klimatu se můžeme připravit již nyní. Zelenými střechami a fasádami, propustnými povrchy nebo výsadbou stromů můžeme ulevit přehřátým městům," přibližuje vizi soutěže Adapterra Awards 2019 strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Stejně tak podle něj v Česku existují technologie, které umí chytře čelit povodním, suchu nebo erozi. Řešením bývají například rozvolnění toků a přeměna betonových koryt řek na zelené terasy nebo přirozené mokřady. 

Daň za remízky má spadnout na nulu. Pomohou zadržet vodu v krajině

Mezi finalisty soutěže se objevilo například Biocentrum Ostrůvek u Kobylí na Moravě nebo rodinný dům v Brně-Židenicích z roku 1927. Ten majitelé zrekonstruovali tak, aby v letních vedrech byla v interiérech domu i kolem něj stálá příjemná teplota i bez použití klimatizace. Navíc snížili množství emisí, které jejich domácnost vypouští do ovzduší. 

Veřejné hlasování začíná 7. srpna na webových stránkách soutěže Adapterra Awards. 

Výběr z nominovaných projektů si prohlédněte v galerii.

O soběstačné domy mají Češi zájem. Narážejí ale na stavební úřady
Zastavme rozšiřování Prahy. Půda v jejím okolí je nejkvalitnější, říká bioložka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!