Zemědělské nemovitosti stále patří mezi atraktivní | e15.cz

Zemědělské nemovitosti stále patří mezi atraktivní

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Některé typy nemovitostí mají svůj čas, kdy se nejlépe prodávají. O rekreační chatu na jihu Čech je největší zájem před letní sezonou, restaurace v lyžařském centru na horách je nejžádanější před blížící se zimou. A zemědělci zase nakupují především na podzim, tedy po sklizni a prodeji úrody.

S velkým zájmem se v říjnu setkala série pěti dražeb, v nichž prodávala společnost Naxos část majetku zemědělského družstva Zvole ve středních Čechách. Během těchto dražeb bylo učiněno přes 300 příhozů. Cena dosažená vydražením se oproti nejnižšímu podání ve většině případů vyšplhala dosti vysoko, v jednom případě na téměř trojnásobek, což je v současné době v českých aukčních síních věc málo vídaná. Zpeněžení zemědělských nemovitostí v rámci veřejných dražeb patří bezesporu mezi zvláštní a nepříliš časté transakce. „Svoji velkou roli sehrává při prodeji takového majetku i sezona.

Během října a listopadu, poté, co sklidí a prodají úrodu a získají finanční prostředky, mohou zemědělci nakupovat. Tento obor má i svá další specifika, a proto bylo při přípravě dražeb velmi důležité co nejlépe se v něm zorientovat,“ říká člen představenstva Naxosu Libor Nevšímal. Předmětem dražeb majetku v konkurzu byly dvě budovy sloužící k administrativě, skladování a k výrobě a také hnojní plata nacházející se kromě Zvole ještě v Dolních Jirčanech, Libři a Psárech v okrese Praha-západ. „Je to něco zcela jiného než prodávat moderní kancelářskou budovu ve velkoměstě či hotel,“ pokračuje Libor Nevšímal.

#####Kdo dobře zaseje…

Při získávání poznatků potřebných pro úspěšnou dražbu využili obchodníci z Naxosu zkušenosti z minulých let, kdy dražili například majetek zemědělského družstva Čestín u Uhlířských Janovic na Kutnohorsku. „Nejlépe se prodávala bramborárna, která dodnes slouží svému účelu,“ vzpomíná Libor Nevšímal. „A před několika lety jsme také prodávali majetek několika zkrachovalých zemědělských družstev z chmelařských oblastí. Jejich úpadek byl spojený s razantním snižováním výměr chmelnic, což se z dnešního pohledu každoročního převisu poptávky nad nabídkou především žateckého chmele, který má ve světě výborné jméno, jeví jako velká škoda,“ dodává.

#####Ceny se při dražbě vyšplhaly vysoko

Každá z pěti dražeb, kterou Naxos uskutečnil v Praze, měla v průměru pět účastníků. O nemovitosti se zajímali hlavně zástupci zemědělských družstev z okresu Prahazápad, ale také investoři, kteří pak získané nemovitosti pronajímají. Nejnižší podání u prvního z objektů, dvoupodlažní administrativní a skladovací budovy na celkové zastavěné ploše 680 čtverečních metrů, činilo 590 tisíc korun. Cena této budovy nacházející se v Dolních Jirčanech se pak po 74 příhozech vyhoupla až na 1 700 000 korun, tedy takřka na trojnásobek.

„O tyto zemědělské nemovitosti byl zájem, přestože stojí na cizích pozemcích. Není to totiž nijak neobvyklé. Majetek družstev vznikal v padesátých letech minulého století dost chaoticky, a proto jsou s vlastnictvím pozemků u družstev často komplikace,“ vysvětluje Libor Nevšímal a dodává, že při dražbách majetku takových družstev jsou jejich nejčastějším předmětem budovy či jiné stavby, zatímco pozemky jen zřídkakdy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video