Zvolte kulturní událost roku 2010

Zvolte kulturní událost roku 2010

Sedmička nominovala sedm kulturních událostí za rok 2010 v Plzni. Čtenáři rozhodnou o té největší.

Uzávěrka je 3. února.

I uplynulý rok byl na kulturní zážitky bohatý a vybrat z nich sedm takových, které byly něčím výjimečné, uskutečnily se poprvé nebo zavedenou akci něčím výrazně obohatily, nebylo vůbec jednoduché. Hustým sítem Sedmičky nakonec propadly akce pod širým nebem i v suchu a teple kulturních sálů. Která z nich se bude honosit titulem události roku, to už je jen na čtenářích, kteří pošlou své hlasy.

1. Valčík s císařem Rudolfem II.

Královské město Plzeň, nazývané kdysi Městem slunce, archou Noemovou či malým Římem, si mohli v uplynulé turistické sezoně lidé poprvé prohlédnout jinak, než bývá zvykem. Občanské sdružení Elements přišlo s nápadem na oživené prohlídky. Tříhodinová cesta začínala na nádvoří Národopisného muzea. Na dalších čtyřech zastávkách se výletníci osobně seznámili s Bedřichem Smetanou, okusili elixír Edwarda Kellyho, jenž jim umožnil setkání s císařem Rudolfem II., sestra řádu dominikánek je provedla dávno zrušeným klášterem, který nyní slouží jako vědecká knihovna a na děti čekala i bílá paní. Unaveni se zastavili na kávu a zákusek v secesním prostředí hotelu Slovan, kde se před jejich očima objevil císař Franz Josef se svou skvostnou chotí Sisi a zatančili si vídeňský valčík.

2. Svatý grál v divadle

Divadlo J. K. Tyla našlo svůj svatý grál. Uvedlo muzikálový hit Erica Idlea Monty Python´s Spamalot, který se okamžitě zařadil k vůbec nejlepším kusům, jaké divadlo v posledních letech ve svém repertoáru má. Historický výlet do středověké Anglie zve publikum na skvostně iritující parodii Artušovské legendy, kde nechybí ani houfy nádherných tanečnic, mraky vraždících zajíců a Francouzů. To vše v podání herců plzeňského souboru i spousty senzačních hostů. Na jevišti se tak potkávají zpěvačka Dasha, držitel Ceny Thálie Zbygniew Kalina či vítěz televizního castingu Robin Hood – cesta ke slávě Jan Kříž.

3. Festival přitančil do Plzně

Proslulý festival Tanec Praha přibližuje divákům současné taneční umění v evropském kontextu. Loni se poprvé ob- Císař, Šporcl, nebo vítězství nad Ostravou? jevil také v Plzni a přivedl sem tanečníky z Anglie, Polska či Kuby. Díky nim nabídl plzeňskému publiku bohatý koktejl nejrůznějších stylů a pojetí. Tančilo se v bývalém nádraží na Jižním předměstí a ve zvláštním šapitó U Ježíška. Tady si mohli diváci vychutnat dvě fantastická představení ikony britského tanečního divadla, choreografa Nigela Charnocka: Happy a Miluj mě.

4. Festivalové vaření v kasárnách

Do areálu bývalého pivovaru Světovar se v září sjeli výtvarníci, umělci v oboru videoartu i světelných objektů. Dostaveníčko si tu dali tanečníci. Hrála tu muzika a noc zaháněla ohňová show. Konalo se tu totiž Světovaření – deset dnů tvůrčích dílen a workshopů, tanečních a divadelních představení, koncertů a výstav. Netradiční festival svařil dohromady kulturu profesionální i amatérskou, „vysokou“ i pouliční. Vznikl tak pozoruhodný festivalový koktejl, jehož asi nejdůležitějším posláním bylo naznačit možnou cestu dalšího využití prostoru, který býval pivovarem, kasárnami a výtopnou a který už řadu let bez užitku chátrá.

5. Rhapsody in Blue à la Svoboda

Vrcholem letošního ročníku festivalu Jazz bez hranic se stal galakoncert ve Velkém divadle, na němž spojily své síly dva ansámbly, které spolu nehrávají právě často: symfonický orchestr a jazzový kvartet. Přední český jazzman Milan Svoboda nastudoval s Plzeňskou filharmonií Gershwinovu Rhapsody in Blue, písničky Beatles ve vlastní úpravě a další skladby. Na pomoc si ještě přizval svůj kvartet a sám se posadil ke klavíru. Výsledkem byl večer plný fantastické muziky, zakončený dlouhotrvajícím potleskem.

6. Šporcl vzdal hold mistrům

Pavel Šporcl odstartoval 7. listopadu v Plzni své turné Pocta mistrům. V programu se poklonil houslovým virtuosům, kteří ho ovlivnili: Itzhaku Perlmanovi, Jaschovi Heifetzovi a Josefu Sukovi. A učinil tak skutečně na špičkové úrovni. Za doprovodu teplické filharmonie zahrál ty nejnáročnější party, které v houslové literatuře existují. Turné Pocta mistrům se zastavilo ještě v sedmi dalších městech a část jeho výtěžku věnoval Pavel Šporcl Lince bezpečí, jejímž je patronem.

7. Den, kdy Plzeň porazila Ostravu

Datum 9. 9. vypadalo magicky. A sílu mělo ohromnou. Rozhodovalo se totiž o tom, které české město se stane Evropským hlavním městem kultury 2015. Ocelové srdce republiky, nebo hlavní město piva? Nakonec těsně vyhrála Plzeň a v Ostravě zavládl smutek. Západočeská metropole jásala a slavila. Ale teď má před sebou obrovskou horu úkolů. Tým kandidatury i vedení města a kraje by měly dotáhnout dokonce všechny krásné sliby, které v měsících bojů o titul daly. V centru města by mělo vyrůst nové divadlo a galerie. Trvale ožít by měl areál Světovaru. Zaznívají ovšem i varovné hlasy, aby se kvůli honbě za rozmachem a novinkami docela nezapomnělo na to, co už je tu léta osvědčené a zavedené.