Světové trhy mají za sebou několik hektických týdnů. Koncem června a začátkem července americké indexy téměř s železnou pravidelností překonávaly svá vlastní historická maxima. Nejznámější akciový index S&P 500 nejvýše uzavřel 16. července na 5667,2 bodu. To znamenalo růst od začátku roku téměř o 19 procent. Následoval drobný pokles, jenž ale přešel ve výrazný výprodej začátkem srpna, který můžeme spojit se zveřejněním negativních makrodat z trhu práce v USA.
Tato data byla zveřejněna jen dva dny poté, co Fed ponechal sazby beze změny, což posílilo obavy, zda příliš vysoké sazby nedusí ekonomiku. Trh tak upravil svoje očekávání na americké sazby dolů, naopak Japonská centrální banka nečekaně úrokové sazby zvýšila, což mimo jiné nastartovalo likvidací carry trades mezi japonským jenem a americkým dolarem a způsobilo na trhu výrazné turbulence.
V pondělí 5. srpna poklesl japonský index Nikkei o 12,4 procenta, což byl druhý největší jednodenní propad v historii. Den nato naopak rostl o více než 10 procent. S&P 500 klesal ve zmíněné dny o 3 procenta, v průběhu obchodní seance byl sice níže i výrazně přes 4 procenta, ze svých maxim uzavřel níže o 8,5 procenta. Makroekonomická data v dalších dnech obavy ale dočasně rozptýlila a S&P 500 po nejlepším týdnu od začátku roku, kdy přidal 3,9 procenta, je jen 2 procenta pod svými maximy.
Aktuální dopředná hodnota poměru ziskovosti firem a ceny jejich akcií P/E S&P 500 pro tento rok je okolo hodnoty 22,5x. To je hodnota výrazně nadprůměrná a zkušenost říká, že v následujícím období by díky tomu mohl být výnos indexu nízký. Rizikem je v této situaci už jen přecenění k historicky běžnějším hodnotám okolo patnáctinásobku zisků. V této situaci, kdy je soft landing americké ekonomiky stále s otazníkem, je možná čas přesunout svou pozornost z celého amerického trhu na některé konkrétní doposud levné akcie z necyklických sektorů.
Autor je analytik České spořitelny