Glosa Pavly Palaščákové: Boj o Navalného diagnózu | e15.cz

Glosa Pavly Palaščákové: Boj o Navalného diagnózu

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kreml se ohradil proti tvrzení německých lékařů, že u představitele ruské opozice Alexeje Navalného našli stopy po otravě. Podle Ruska je předčasné o případné otravě hovořit, dokud nedojde k bližší identifikaci látky. Do té doby prý také není co vyšetřovat.

Od počátku je jasné, že Navalného diagnóza si bude žít vlastním životem na sociálních sítích. Když ruští lékaři v Omsku v jeho těle žádný jed nenašli, paradoxně zarazili konspirační teorie o likvidaci opozičníka řízené CIA v zájmu rozpoutání protiputinovského povstání. Tak mezi příznivci ruského výkladu převládl názor, že Navalnyj v kómatu dosud vyspává opici.

Naproti tomu kritici putinovského Ruska od počátku věří tomu, že aktivista, rozkrývající korupci, byl záměrně otráven. A to nejspíš přímo na příkaz Kremlu. Jako důkaz předkládají seznam nepohodlných, které v minulosti postihly nehody typické pro Rusko.

Jestli skutečně šlo o záměrnou otravu, nedá se příliš spoléhat na to, že bude vyšetřena. A pokud náhodou ano, že za ni bude potrestán konečný viník. Ze všeho nejméně se však dá spoléhat na to, že všichni uvěří pravdě, i kdyby se nějakou náhodou na světlo světa dostala.

Pikantní je, že se v ústřední roli dramatu ocitlo Německo, které se celé roky snažilo vyhroceným sporům vyhnout a hřát se pěkně doma v teple ruského plynu. Kancléřka Angela Merkelová teď bude pod mezinárodním drobnohledem, zda na Moskvu dostatečně tlačí.

V bulvárních médiích se už dokonce objevují spekulace o pnutí uvnitř CDU kvůli plynovodu Nord Stream 2, který je beztak trnem v oku Američanů. Aby nakonec Navalnyj nezažehl revoluci spíše v Berlíně než v Moskvě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video