Labouristé (možná) vrací úder - komentář Karla Pučelíka | e15.cz

Komentář Karla Pučelíka: Labouristé (možná) vracejí úder

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britští labouristé mají nové vedení, nový výběr se od corbynovského vedení značně liší. Pokud se opoziční strana poučí z nedávných chyb, může Johnsonovým konzervativcům přidělat nové vrásky na čele.

Stranou pozornosti se vinou dění kolem koronaviru ocitla změna lídra britských opozičních labouristů. Strana vloni utrpěla historickou volební porážku, která odstartovala už měsíce očekávané zemětřesení na vedoucích postech. K úlevě mnoha členů partaje z čela odešel polarizující Jeremy Corbyn, který z velké (a názorově poměrně košaté, jak tomu v anglosaském světě tradičně bývá) strany vybudoval spíše pouze jednu frakci, ale za to o to radikálnější. S novým vedením by se vše mohlo vrátit do starých, předcorbynovských kolejí.

Novým šéfem Labouristické strany se stal bývalý prokurátor a (nepříliš letitý) poslanec Sir Keir Starmer. Starmer podle britských komentátorů přináší do rozbouřené strany více klidu, vyváženost a důraz na kompetentnost. Alespoň podle prvních dojmů není typem siláckého politika, který s hlasitými frázemi bude nabízet jednoduchá řešení.  Bude jistě zajímavé sledovat, jak se bude – nejen ve Westminsteru – potýkat s premiérem Borisem Johnsonem.

Známe už i složení Starmerovy nové stínové vlády, která obsahuje jména jak zastánců setrvání v EU (včetně samotného Starmera), tak i brexitářů. Ze zadních lavic vytáhl i bývalého šéfa strany a průkopníka zelenějšího přístupu ekonomice Eda Millibanda, který bude mít na starost průmysl.

Pro vládní konzervativce, kteří se snaží své nové voliče udržet, může volba Starmera znamenat hrozbu. Jak totiž v devadesátých letech ukázal úspěch Blairovy „nové labour“ – takzvané třetí cesty, právě umírněnost a posun ke středové politice může labouristy donést až do čísla Downing Street. Strana, která nebude lovit povětšinou jen v antikapitalistických vodách, smíří se s byznysem a přestane lavírovat v otázkách integrace a mezinárodní bezpečnosti, rozhodně může být pro tradičně levicové voliče zlanařené v posledních volbách Johnsonem (nebo znechucené Corbynem) dostatečný důvod pro návrat k původním preferencím.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video