Komentář Martina Čabana: Varování v rozpočtu | e15.cz

Komentář Martina Čabana: Varování v rozpočtu

Martin Čaban

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státnímu rozpočtu za uplynulý rok se dá účetně jen těžko něco vytknout. Vláda plánovala deficit 40 miliard, skutečnost je o 11,5 miliardy veselejší, schodek státních financí činí 0,5 procenta HDP, což je číslo, které samo o sobě vystraší skutečně jen zcela ortodoxní vyznavače vyrovnaných státních účtů.

Přesto se v číslech, s nimiž se dnes pochlubila ministryně financí, nacházejí nejméně dvě varování do budoucna. Předně – výdaje státu rostly rychleji než příjmy. Stát v roce 2019 vybral o 8,5 procenta víc peněz než v roce 2018, ale utratil skoro o 11 procent víc oproti stejnému období. To je samozřejmě trend, který dlouhodobě nemůže vést ke zdravým veřejným financím.

Druhé varování: navzdory vládním frázím o „investicích do lidí“ utrácí vláda rostoucí příjmy převážně v neinvestiční oblasti mandatorních výdajů. Zatímco na daních a pojistném stát vybral meziročně o 6,3 procenta více, výdaje na sociální dávky a důchody zaznamenaly růst výrazně svižnější, přesahující osm procent. Výdaje na platy státních zaměstnanců rostly dokonce o 12,4 procenta. Je pravda, že u kapitálových (investičních) výdajů vypadá tempo růstu také hezky (19,6 procenta), jenže výdaje na investice rostou ze základů, které jsou nízké, zatímco český sociální stát i státní správa jsou už dnes nabobtnalé až běda. 

Ani v nominálním vyjádření neukazují čísla na „investiční rozpočet“. Kapitálové výdaje vzrostly loni meziročně o 22,8 miliardy korun, zatímco výdaje na platy, dávky a důchody poskočily o 114,4 miliardy.

Do toho na ministerstvu nepochybně znějí varovné zvonky, protože na DPH vybral stát o 8,5 miliardy méně, než chtěl, a celé daňové příjmy podle dat Národní rozpočtové rady zaostaly za plánem o 11 miliard. Podle téže instituce vláda vnesla optimismus do rozpočtových příjmů hlavně díky operacím se stáními aktivy, na nichž vydělala o 17 miliard víc, než plánovala. Že se taková situace nemusí v dalších letech opakovat, je nabíledni.

Dlužno samozřejmě podotknout, že si vláda celkové číslo přikrášlila i tím, že do loňského rozpočtu rozpustila 18 miliard z privatizačního účtu. Což není nijak nový účetní trik, jen je dobré mít na paměti, že kdyby to vláda neudělala, nejspíš by plánovaný schodek o pár miliard překročila. 

Stručně řečeno, rozpočet není sám o sobě žádným průšvihem. Zdálky a zvenčí, měřen všelijakými maastrichtskými či jinými kritérii, bude dokonce vypadat dobře. Potíž tkví ve struktuře a vládních prioritách, které neberou ohled na dlouhodobou udržitelnost českých financí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video