Moskva se snaží obnovit slávu sovětského vesmírného programu | e15.cz
Štítek Premium

Návrat do budoucnosti: Jak se Moskva snaží obnovit slávu sovětského vesmírného programu

Ruský vesmírný program
Ruský vesmírný program
• 
ZDROJ: Midjourney

Jan Železný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sputnik, Gagarin, Těreškovová, Luna, Lunochod či Sojuz, to jsou naprosto ikonická jména sovětského vesmírného programu, která se zapsala zlatým písmem do historie lidské touhy dobývat vesmír a cestovat za hranice známého. Mladším českým čtenářům sice již možná tolik známá nejsou, v Rusku však stále silně rezonují. A to především v posledních letech, kdy se Moskva snaží obnovit zašlou slávu své kosmické minulosti a vystavět na ní svoji národní hrdost a silnou identitu. Úkol to však rozhodně není jednoduchý a ani pomoc spřátelené Číny nemusí stačit.

Článek původně vyšel na webu Info.cz

„Naši vesmírní dobyvatelé jsou příkladem toho, jak posílit naši technologickou suverenitu. Musíme rozhodně pokračovat v jejich slavných činech a tradicích a dosáhnout stejně pozoruhodných historických úspěchů, na než budeme moci být všichni hrdí.“ Pokud ve vás tato slova evokují rétoriku komunistických sjezdů z dob již naštěstí dávno minulých, nejste tak úplně na omylu. Jedná se totiž o výňatek z projevu prezidenta Vladimira Putina, který pronesl 12. dubna tohoto roku při oslavách Mezinárodního dne kosmonautiky.

Ten se dodnes v Rusku řadí k předním událostem roku, když připomíná slavný let Jurije Gagarina z roku 1961. Gagarin byl bez možnosti aktivně manévrovat připoután k čelu rakety Vostok-1 a vyslán na cestu po zemské orbitě. Tato bez nadsázky životu nebezpečná mise mu přinesla titul prvního člověka ve vesmíru a věčnou slávu, z níž se ovšem příliš dlouho neradoval. Zemřel totiž při testování stíhacího letounu Mig-15 o necelých sedm let později.

Podobný osud ostatně potkal i vesmírný program, jehož byl Gagarin součástí. S ubývajícími zdroji začala sovětská kosmonautika během 80. let ztrácet dech a rozpad Sovětského svazu pak znamenal výrazný kvalitativní kolaps, z něhož se kdysi přední vesmírná velmoc již nikdy plně nevzpamatovala.

Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se situace v blízké budoucnosti měla nějakým zásadním způsobem změnit. A to přesto, že vysocí ruští představitelé s Putinem v čele se v posledních měsících usilovně snaží přesvědčit domácí a snad i světové publikum o opaku. Elán a energie jim přitom rozhodně nechybí, naopak by se dalo říci, že čím déle se táhne válka na Ukrajině, tím více tyto narůstají. Putinova „speciální vojenská operace“ totiž nevyústila v bleskové a slavné vítězství, naopak se nyní zdá, že vojenský pat na východě země je to nejlepší, čeho jsou ruské síly schopny dosáhnout.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video