Snížená sazba DPH je horší než sociální dávky. Legalizuje odklon peněz do nesprávných rukou

Finanční polštář

Finanční polštář Zdroj: Grafika e15

Michal Skořepa

Na straně vyšších příjmů do očí bije především dlouhý seznam daňových úlev neboli výjimek, jimiž je český daňový systém zaplevelen. Na jejich přílišnou početnost a přílišnou štědrost si opakovaně stěžoval mimo jiné bývalý prezident Miloš Zeman. Ať už jsme si o jeho odborné erudici a motivaci mysleli cokoliv, v tomto bodě měl jistě pravdu.

Seznam úlev i s vyčíslením je tradičně jednou z příloh vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na další rok. Najdeme tam úlevy, jejichž zrušení by správné nebylo, protože mají svou rozumnou logiku. Sem patři například základní sleva, kterou na dani z příjmu fyzických osob dostane každý poplatník – v roce 2022 touto cestou veřejná kasa přišla o 160 miliard korun. Patří sem i nedanění zdravotních služeb hrazených zdravotními pojišťovnami, což stojí přes 60 miliard korun.

V seznamu jsou ale i úlevy, které vznikly a přežívají nejspíš jen díky lobbingu, jemuž poslanci bohužel a bůhvíproč dali a nadále dávají přednost před zdravím českých veřejných financí. Nedávno hodně propíraná výjimka ze spotřební daně pro tiché víno představuje jen několik miliard korun. V jejím mediálním stínu se ovšem tyčí například více než 100miliardová příjmová díra v podobě daňového osvobození výher z tombol a hazardních her.

Jako světlý záblesk státnické odvahy v jinak temném dusnu panujícím pod těžkou českou lobbingovou dekou proto působí nedávné prohlášení poslance TOP 09 Miloše Nového, že by rád otevřel debatu o zavedení jediné sazby DPH. Podle odhadů ministerstva financí totiž patří daňová úleva v podobě snížené sazby DPH k těm nejmohutnějším: ročně tak stát přichází o téměř 90 miliard korun.

Co je rozumná daňová úleva?

Může se zdát, že zrovna tahle daňová úleva patří k těm rozumným: vždyť zaprvé snižuje ceny základních druhů zboží a služeb – například potraviny, domácí a sociální péče, což pomáhá sociálně slabším domácnostem – a zadruhé zlevňuje druhy zboží a služby, které naši společnost kultivují, například noviny, časopisy, vstupné na kulturu.

U „kultivačních“ položek snížená sazba smysl skutečně může dávat, a to ze stejného důvodu, z jakého dává smysl naopak dodatečné zdanění přes spotřební daně u nákupů škodlivých látek, jako je třeba alkohol nebo tabák. Nesouhlasit tady budou asi jen ti z nás, kteří principiálně odmítají jakoukoliv snahu státu nastavením daní společnost někam posouvat.

U „základních“ položek se ale zdání rozumnosti snížené sazby DPH rozplyne, jakmile si uvědomíme, že v tomto případě se zlevnění týká nikoliv jen chudých domácností, nýbrž úplně všech, včetně těch nejbohatších. Takto vzniklou díru v rozpočtových příjmech je přitom nutno zalepit na úkor všech domácností, včetně těch s nízkými příjmy.

Pomáhat nízkopříjmovým domácnostem je jistě na místě. Ale nesrovnatelně efektivnější cestou – méně plošnou, a tedy méně drahou – by bylo na jedné straně převést ony „základní“ položky spotřebního koše do základní sazby DPH, a na druhé straně posílit pomoc zaměřenou na sociálně slabé domácnosti prostřednictvím systému adresných sociálních dávek.

Slepý odpor k sociálním dávkám

Česká společnost si vypěstovala k sociálním dávkám odpor, protože má pocit, že jsou zneužívány a že kvůli nim utíkají naše společné peníze do nesprávných soukromých rukou. Téže české společnosti ale nejspíš vůbec nedochází, že snížená sazba DPH v podstatě legalizuje podobné utíkání společných peněz do nesprávných soukromých rukou.

Přitom objem peněz, které jsou vydány nesprávně, je u snížené sazby DPH oproti sociálním dávkám nejspíš o mnoho desítek miliard větší. Z pohledu efektivnosti i férovosti daňového systému bychom všichni měli držet návrhům na zrušení snížené sazby DPH – s výjimkou „kultivačních“ položek – všechny palce. Mám ale obavu, že ve skutečnosti budou mnozí z nás i nadále podléhat iluzi, že snížená sazba DPH je dobrý nápad a že na tomto poli poklad snižující deficity státního rozpočtu rozhodně hledat nesmíme.

Autor je ekonom České spořitelny