Jak fungují eDávky? Změny u mateřské, otcovské a ošetřovného platí od letošního roku

Změny se týkají dávek jako mateřská nebo otcovská (ilustr.)

Změny se týkají dávek jako mateřská nebo otcovská (ilustr.) Zdroj: Grafika e15

Veronika Hejná

ČSSZ pokračuje v elektronizaci. Po vzoru neschopenky lze elektronicky vyřešit další dávky. Jak se elektronizace dotýká zaměstnanců a zaměstnavatelů?

Od počátku ledna 2025 Česká správa sociálního zabezpečení elektronizovala po vzoru eNeschopenky další dávky nemocenského pojištění, a to otcovskou poporodní péči, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, peněžitou pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v mateřství (souhrnně eDávky).

Rychlejší a snadnější výplaty díky elektronickému identifikátoru

Od změny si slibuje přehlednější a rychlejší procesy, snížení administrativní zátěže a dostupnost informací o dávkách v elektronické podobě.

„Zaměstnanec nedostane u ošetřujícího lékaře již papírové formuláře, ale obdrží od lékaře identifikátor jeho události, a to na mobilní telefon prostřednictvím SMS nebo do e-mailové schránky. Ve zprávě je odkaz na ePortál ČSSZ, kde si zaměstnanec může po přihlášení zobrazit kompletní rozhodnutí se všemi potřebnými údaji,“ vysvětluje Veronika Štimačová, specialistka na mzdové účetnictví z poradenské společnosti BDO. „Přihlásit se může prostřednictvím Identity občana nebo datové schránky. Zaměstnanec pak předá identifikátor s dalšími údaji k dávce nemocenského pojištění svému zaměstnavateli,“ dodává Štimačová.

Jak řešit nástup na mateřskou a otcovskou

Při žádosti o peněžitou pomoc v mateřství ošetřující lékař (gynekolog) vystaví „Potvrzení o datu porodu“ a to odešle elektronicky správě sociálního zabezpečení. Identifikátor (číslo elektronického potvrzení) předává lékař zaměstnankyni elektronicky nebo v papírové podobě.

Při svěření dítěte do péče nemá zaměstnanec k dispozici identifikátor, a tak zaměstnavateli překládá pouze Oznámení o nástupu na peněžitou pomoc v mateřství spolu s rozhodnutím o svěření dítěte do péče.

„Zaměstnanec nastupující na otcovskou oznámí nástup zaměstnavateli prostřednictvím formuláře o nástupu bez identifikátoru. Jedná se o dávku bez rozhodnutí lékaře. Identifikátor tiskopisu se hlásí v případě hospitalizace matky nebo dítěte,“ vysvětluje Štimačová.

Postup při žádosti o ošetřovné

Při nemoci dítěte vystavuje lékař „rozhodnutí o potřebě ošetřování“ a odešle je elektronicky správě sociálního zabezpečení. Zaměstnanec nebo zaměstnankyně dostává elektronicky vygenerovaný identifikátor. Průběh zpracování dávky lze sledovat na ePortálu ČSSZ. Zaměstnavateli je pak nutno prokazatelně oznámit potřebu zůstat s dítětem z důvodu nemoci a sdělit identifikátor předaný lékařem.

Dopady eDávek na zaměstnavatele

Jak uvedla ČSSZ, při zavádění eDávek (stejně jako u eNeschopenky) nebylo možné zavést nejprve pilotní a až následně ostrý provoz. Proto v prvních týdnech umožnila využívat i papírové tiskopisy. „To byl jednoznačně dobrý krok, zaměstnavatelé nemuseli vracet zaměstnance pro nová rozhodnutí k lékaři,“ míní Štimačová.

Pro případ výpadku systémů nebo jinou výjimečnou situaci došlo k zavedení nových papírových tiskopisů. „Papírové tiskopisy mají unikátní číslo a nebudou dostupné pro stažení z webu ani k vytištění. Tyto nové papírové tiskopisy si ošetřující lékaři vyzvednou na nejbližší správě sociálního zabezpečení nebo se se svou správou sociálního zabezpečení dohodnou na náhradním způsobu jejich doručení,“ uvedla ČSSZ.

Zaměstnavatel má povinnost po podání žádosti o výplatu dávky zaznamenat sdělení nebo žádost zaměstnance a s dalšími podklady je v elektronické podobě zaslat územní správě sociálního zabezpečení. Součástí podané informace jsou též údaje potřebné pro výpočet dávek.

K řadě informací o dávkách (kromě nemocenské) má zaměstnavatel ztížený přístup. „Dávka je vázána na údaje ošetřované osoby, což není zaměstnanec, ale například dítě zaměstnance. Takto si zaměstnavatel musí vyhledat všechny dávky pro daný měsíc, protože si potřebuje ověřit údaje nahlášené zaměstnancem (např. vznik události). Údaje, které zaměstnavatel nemá k dispozici, musí doplnit většinou ručně do mzdového sytému dle sdělení zaměstnance a až poté odešle formulář na ČSSZ. Toto doplnění je pro zaměstnavatele nové oproti postupu do konce roku 2024,“ uzavírá Veronika Štimačová.

VIDEOFinancování zdravotnictví je neudržitelné, systém narazí do zdi, tvrdí ekonom Rod v pořadu FLOW

Video placeholder
Rozhovor s ekonomem Rodem ve FLOW • e15