Zápisník Jana Stuchlíka: Předehra
Pět let trvala stavba prvního bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. Korejská společnost KEPCO, která ji pro soustátí u Perského zálivu staví, slibuje, že první reaktor na Arabském poloostrově uvede do zkušebního provozu příští rok. Další tři bloky budou následovat do roku 2020. Tato zpráva má význam i pro Čechy. Korejci jsou jedni ze zájemců o stavbu nového bloku v Dukovanech. Každý dokončený reaktor bude hrát v jejich prospěch.
Volby se blíží, a tak je třeba šlápnout na krk energetickým zloduchům. Britská konzervativní vláda Theresy Mayové chce před volbami ukázat, že dbá i na zájmy chudých. Proto slibuje, že učiní přítrž ožebračování mas šestkou velkých energetických utilit. Prý si účtují tak vysoké ceny, že až 70 procent domácností platí za energie celkem o 1,4 miliardy liber více, než by musely. Zreguluje je proto energetický regulátor Ofgem. A to se ještě před pár lety Británie bila za volný trh v energetice.
Češi si předvolební idylku užívají také. Prezident Miloš Zeman tyátrem kolem odvolání Andreje Babiše především vzkazuje svým věrným voličům, že mohou být klidní, protože to přece on vše v Česku řídí. Pokud se to soudným a příčetným občanům zdá trapné a nechutné, co asi z Hradu přijde po podzimních parlamentních volbách, kdy, jen pár měsíců před těmi prezidentskými, bude Zeman jmenovat premiéra a novou vládu. To bude teprve odporná show.