Akcie, měny & názory Davida Navrátila: Recese, Fed a křivky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Akcie, měny & názory Davida Navrátila: Recese, Fed a křivky

David Navrátil

David Navrátil

Často čteme, že inverzní výnosová křivka předpovídá recesi. Pokud je výnos dlouhodobých dluhopisů nižší než těch krátkodobých, tak říkáme, že výnosová křivka je záporná nebo inverzní. Výnosová křivka je v USA záporná nebo minimálně blízko nule podle toho, jak ji měříme. Když se podíváte do minulosti, zjistíte, že před každou recesí byla křivka inverzní. Z toho by jeden mohl usuzovat, že recese se blíží. Ale pozor, také byla období, kdy nastala inverze, ale recese nepřišla. Pokud chcete čísla, tak ta říkají, že pravděpodobnost recese v USA je až kolem 30 procent. To má k jistotě daleko.

Předpokládejme, že recese skutečně nastane. Kolik času uběhlo od záporné neboli inverzní křivky k recesi? Historie říká, že jeden až dva roky. V roce 2001 dokonce tři roky. To je docela dlouhá doba. Proto současná makro čísla indikují v následujících měsících slušný růst ekonomiky USA nade dvěma procenty. Pokles přijde za rok až dva. Mezitím ekonomika, ale i prodeje zboží a služeb mohou růst slušným tempem.

Co na to centrální banky? Ty říkají, že existuje zpoždění mezi tím, kdy změní nastavení měnové politiky a kdy se tato změna projeví v ekonomice a inflaci. Obvykle to trvá asi rok až rok a půl.

Takže pokud budeme předpokládat, že inverzní křivka predikuje recesi, tak ji predikuje jen a jen proto, že finanční trh očekává, že centrální banka nebude schopna dostatečně snížit sazby nebo jinak uvolnit měnovou politiku v předstihu, aby se této recesi vyhnula. A opět historie říká, že ač měl Fed čas, nástroje, tak stejně v minulosti rok až dva před recesí sazby obvykle nesnižoval, ale naopak často je zvyšoval. Nyní se chová jinak a sazby snižuje. Ponechme stranou, zda dostatečně razantně a rychle, ale každopádně jeho kroky riziko recese opět snižují. Když strach z recese dopadne na centrální banku, tak se lze recesi vyhnout nebo ji výrazně zmírnit.

Akcie, měny & názory Michala Brožky: Snění o rostoucích sazbách
Akcie, měny & názory Petra Bártka: Doba plynová?
Akcie, měny & názory Moniky Junicke: Recese a její významy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!