Akcie, měny & názory Jany Steckerové: Moc nástrojů nezbývá | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Akcie, měny & názory Jany Steckerové: Moc nástrojů nezbývá

Jana Steckerová

Jana Steckerová

K jednacímu stolu dnes opět zasedne Evropská centrální banka. Tentokrát prvně pod taktovkou své nové šéfky Lagardeové. Před tou bude stát nelehký úkol, a to zrevidovat všechny nástroje, které má ECB k dispozici, včetně způsobů stanovení inflačního cíle. Ten by se mohl změnit v dvouprocentní symetrický s fluktuačním pásmem ± 1 procentní bod. Inflační cíl by se tím stal flexibilnější.

Zveřejňování toho, jak kdo z rady guvernérů hlasoval, by pak mohl být krok k větší transparentnosti měnové politiky ECB. Přestože současný ekonomický stav žádné další kroky ze strany ECB akutně nevyžaduje, bude si muset nová šéfka ECB udělat jasno i v tom, jaké nástroje má v případě zhoršení hospodářského vývoje vlastně k dispozici. A bohužel jich není mnoho.

My očekáváme, že v červnu příštího roku sáhne k dalšímu snížení úrokových sazeb a posune je tak ještě více do záporu. Zároveň předpokládáme, že objem nakupovaných aktiv bude muset ze současných 20 miliard eur zdvojnásobit. I tak to ale nebude stačit a na pomoc měnové politice bude muset přispěchat ta fiskální. K tomu už vlády členských zemí vyzýval jak bývalý prezident ECB Draghi, tak i Lagardeová. 

Pokud by země, které nemají problém s fiskálními pravidly, využily v příštím roce celý svůj prostor, mohl by fiskální impulz dosáhnout až 0,7  procenta HDP eurozóny. Prostor tu tedy je, zatím ale k jeho využití chybí politická vůle. ECB se tak bude muset zatím spoléhat na vlastní nástroje, jejichž možnosti jsou ale bohužel omezené.

Hodnota Saudi Aramco přesáhla dva biliony dolarů jen na chvíli, přesto výrazně překonává Apple
Katolická církev přišla na burzách o desítky milionů korun

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!