Akcie, měny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Akcie, měny & názory Tomáše Vlka: Dilema čínské vlády

Tomáš Vlk

Tomáš Vlk

Čínská vláda chce větší kontrolu nad Hongkongem a zkusila to dalším drobným krokem. Asi nečekala, že odpor bude tak vytrvalý a že jí připraví nepříjemné dilema. Problém se vyhrotil ve špatný čas a moc brzy.

Vláda nemůže být příliš tvrdá, protože tím by dál podkopala pozici Hongkongu jako finančního centra. Za něj přitom zatím nemá náhradu, ačkoli se snaží tlačit do popředí Šanghaj nebo Šen-čen. Velká většina zahraničních investic do Číny stále míří přes Hongkong díky jeho nízkým daním, nezávislým soudům či celkové jednoduchosti podnikání. Tento příliv peněz by si Čína podvázala.

Utrpěla by také reputace vlády, proti které se už kvůli postupu vůči demonstrantům zvedl zahraniční odpor. A celá věc by určitě zkomplikovala i probíhající jednání o obchodní dohodě s USA.

Jenže na druhou stranu, když čínská vláda potichu ustoupí, prokáže tím svou slabost při snaze získat větší kontrolu nad teritoriem. Navíc pozice Hongkongu už byla poškozena a nesnadno se bude znovu budovat. Roku 2047 totiž jeho zvláštní status skončí a Čína ho bude chtít jednoznačně přimknout k sobě. Je proto jasné, že pokusy o postupné osekávání svobod nezmizí. To je samozřejmě špatná zpráva pro demokraticky naladěné obyvatele Hongkongu, i kdyby současnou bitvu vyhráli.

Autor je hlavní ekonom Patria finance. 

NATO poprvé zmíní Čínu coby vojenskou hrozbu
Trump podepsal zákony na podporu hongkongských demonstrantů, navzdory hněvivému varování Číny
Drtivé volební vítězství: Hongkongský prodemokratický tábor získal jasnou většinu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!