Alena Vitásková: Podomní prodej | E15.cz

Alena Vitásková: Podomní prodej

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Silver Spring Networks

Alena Vitásková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stížnosti na praktiky podomních prodejců s energiemi řešíme neustále. Nenechte se „dotlačit“ k uzavření nevýhodné smlouvy pod jejich nátlakem. Návštěva podomního prodejce elektřiny či plynu má stejná pravidla jako třeba návštěva prodejce hrnců. Ve většině případů jde pouze o provize prodejců. Ti se často vydávají za zaměstnance dosavadního dodavatele, distributora nebo přicházejí jménem Energetického regulačního úřadu s tím, že jdou například kontrolovat vaši fakturu.

Váš dodavatel má ovšem o odběrném místě veškeré informace, proto nemusí nikoho posílat. Musím zdůraznit, že distributor ani zaměstnanci ERÚ takové kontroly neprovádějí. Pokud vás takový prodejce navštíví, vždy máte možnost ho nepřijmout.

Žádnou smlouvu podepisovat nemusíte. Stačí pouze kategoricky odmítnout. Pokud nemáte v plánu změnit dodavatele energií, nepředkládejte své osobní doklady, smlouvu se stávajícím dodavatelem ani fakturu. Právě z faktury prodejce vyčte veškeré údaje, které potřebuje k vyplnění smlouvy a stačí už jen váš podpis nebo jen potvrzení na tabletu. Nepoctivého prodejce zajímá pouze jeho zisk, nikoli to, že je pro vás smlouva nevýhodná.

Pokud vás nabídka zajímá, žádejte několik dnů na prostudování návrhu nové smlouvy, obchodních podmínek a ceníku. Získáte čas – smlouvu si můžete pročíst, poradit se, porovnat i s nabídkou jiných dodavatelů. Apeluji na vás: vždy trvejte na tom, že si smlouvu před podpisem přečtete. Jedná se většinou o závazek na několik let za desítky tisíc korun. Nezapomeňte si za týden přečíst v deníku E15 naše další informace, jaké jsou výhody smluv na dobu neurčitou.

Autorka je předsedkyní ERÚ

Autor: Alena Vitásková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video