David Velvéthy: Bitcoinová dominance | E15.cz

David Velvéthy: Bitcoinová dominance odhaluje začátek i konec sezony altcoinů

Nejznámější a nejstarší kryptoměna bitcoin
Nejznámější a nejstarší kryptoměna bitcoin
• 
ZDROJ: www.maxpixel.net

David Velvéthy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Není překvapením, že pomyslným králem kryptoměnam je se svou největší tržní kapitalizací bitcoin. Své postavení na trhu dokazuje neustále – na přelomu roku ležela jeho dominance v pásmu 70 až 80 procent. Výjimkou jsou poslední dny, kdy BTC dominance poprvé od srpna 2018 klesla pod 50 procent. Pro srovnání: ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, je na 11 procentech.

Co si ale v kryptosvětě představit pod pojmem dominance a jak to lze využít v praxi? Zjednodušeně je to vliv konkrétní kryptoměny na ostatní kryptoměny v rámci cenového pohybu. V případě, že se dominance kryptoměny zvyšuje, nakupující ji pokládají za zajímavější a nejspíš i jistější oproti jiným kryptoměnám, u kterých v důsledku toho poptávka klesá. V případě bitcoinové dominance tedy BTC ovlivňuje pohyb ostatních kryptoměn.

Přirovnat to můžeme například ke vztahu akcií a dolarů – pokud se počet nakoupených akcií zvyšuje, snižuje se tím počet dolarů v portfoliu investora, přičemž zisky jsou vypláceny v dolarech. Dojde-li tedy v případě kryptoměn ke zvýšení dominance bitcoinu, zvýší se tím i finance investované do něj a zároveň se sníží finance alokované do jiných kryptoměn.

Výslednou dominanci bitcoinu lze získat celkem jednoduše. Stačí, když vydělíte jeho celkový tržní kapitál kapitálem všech kryptoměn a výslednou hodnotu vynásobíte číslem 100. Tento postup lze aplikovat pro zjištění dominance jakékoliv kryptoměny.

A jaké je tedy to využití v praxi? Výše zmíněnou bitcoinovou dominanci dokážeme využít v rámci produktu CRYFIN Boost. Bitcoiny, které u nás klient má uložené, zhodnocujeme až o šest procent ročně s tím, že úroky vyplácíme v bitcoinech a výše zhodnocení je fixní dle délky uložení.

A jak tohoto úroku dosahujeme? Využíváme právě výše zmíněných souvislostí mezi bitcoinem a ostatními altcoiny, díky kterým jsme schopni s určitou pravděpodobností předvídat dopad pohybu ceny bitcoinu na jiné kryptoměny a vzniklé příležitosti zobchodovat se ziskem v bitcoinech.

Bitcoinová dominance je pro obchodníky i investory velmi důležitým parametrem, díky kterému je možné zaznamenat začátek nebo konec takzvané sezony altcoinů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video