Dušan Kütner: Kvadratura kruhu | E15.cz

Dušan Kütner: Kvadratura kruhu

Běh (ilustrační foto)
Běh (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poloamatérské závody jako sobotní běžecký desetikilometrový Prague Run mívají řadu odpůrců. Celkem oprávněně se jim nelíbí několikahodinová uzavírka ulic, omezení dopravy a dostupnosti řady míst a turistických památek. Své by o tom mohl vyprávět řidič sanitky, který se v sobotu s blikajícími majáčky nemohl probít přes dav závodníků a musel to vzít jinudy.

Člověk by tak očekával, že se pořadatelé alespoň pokusí vytvořit atmosféru, o které budou přímí účastníci vyprávět ještě několik měsíců přátelům a známým, a pověst závodu tak převáží nad komplikacemi pro veřejnost. Jenže to by se pořadatelé nesměli pokusit o kvadraturu kruhu.

Jak jinak nazvat snahu narvat deset tisíc účastníků – včetně autora zápisníku – na úzkou pražskou náplavku před a za Smíchovským mostem, kde byl cíl a šatny? Vznikl tak „špunt“ mnoha stovek závodníků těsně za cílem, kteří nemohli ani dopředu ani zpět. Chybělo jen zhruba deset metrů, aby se špunt rozšířil i před cíl, takže by se závodníci s ubíhajícím časem za časomíru řadu minut nedostali. A to po osmé večer v sousedství chladné Vltavy, což je pro rozhicovaného, zpoceného závodníka hodně nepříjemné.

Jen o něco lépe to vypadalo na trati v úzkých uličkách Starého Města, v nichž měl člověk co dělat, aby na kočičích hlavách a ve velmi těsném kontaktu s dalšími běžci takzvaně nehodil parádní držku. Pořadatelé během tří let vychytali řadu největších chyb. Je ovšem záhadou, proč se k nim letos opět vrátili a rozlehlý areál Žlutých lázní využili jen před závodem, nikoli po něm. Než tohle, tak snad raději nic.

Zaběhnout si maraton a přispět dětem na tábor

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video