Glosa Petra Peška: Desetinková německá radost | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Glosa Petra Peška: Desetinková německá radost

Petr Pešek

Petr Pešek

Německá ekonomika roste. Sice malinko a nepřesvědčivě, ale přece. Obava z recese je přinejmenším do dalšího zveřejnění vývoje HDP zažehnána. Česká ekonomika roste jednoznačně, byť tempo se zpomaluje. Na jednu stranu jde v obou případech o pozitivní zprávy, na druhou stranu ale doplněné o hodnocení, která jsou v lepším případě zdrženlivá.

U Německa to je varování, že růstová čísla (mezičtvrtletně o 0,1 procenta) jsou příliš vachrlatá na to, aby se dalo o recesi mluvit jako o zažehnané. A stejně tak jako vnější vlivy tentokrát podle analytiků německému HDP pomohly – možnost zažehnání obchodní války mezi USA a Čínou, růst exportu, vidina ještě nedávno nereálné brexitové dohody mezi Londýnem a EU – příště se to může obrátit. A v českém případě je to zase slábnoucí průmyslová výroba (o aktuálním vývoji českého HDP více zde).

Vzhledem k závislosti české ekonomiky na té německé je ale i ona desetina procenta pro nás pozitivním signálem – jakkoliv jde hlavně o psychologický efekt. Nic to ovšem nemění na tom, že doba ekonomické hojnosti nejspíš v České republice pomalu končí. Možná si to uvědomuje i vláda, bohužel se ale podle toho nechová. Rozpočet na příští rok je opět schodkový. Nemluvě o reálném riziku, že dojde k výpadkům plánovaných příjmů. Šlo by to nazývat sympatickým optimismem. Spíš to ale zavání jistou neodpovědností.

Krize přijde do dvou let, očekává třetina českých dolarových milionářů
Německé firmy na čínském trhu strádají. Drtí je zpomalování tamní ekonomiky
Český autoland brzdí. Dodavatelé automobilek začínají propouštět, čekají, že bude ještě hůř

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!