Glosa Petra Peška: Vyhošťovaná s Moskvou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Glosa Petra Peška: Vyhošťovaná s Moskvou

Petr Pešek

Petr Pešek

Rusové to považují za odvetu, česká strana za „symetrickou reakci“. Podobně je na to možné nazírat i z jiných úhlů. Vyhoštění dvojice českých diplomatů z Moskvy je logické… i nelogické.

Logické v tom smyslu, že v diplomatickém světě je to obvyklá reakce. A také proto, že Rusové museli nějak reagovat, aby si zachovali tvář. Před zahraničním a v neposlední řadě před domácím publikem.

Nelogičnost spočívá samozřejmě v tom, že problém vznikl na ruské straně. Byli to jejich diplomaté, kteří v Praze rozehráli zpravodajskou hru o údajném – zřejmě smyšleném – ricinovém útoku na nepohodlné české politiky.

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty spojené s vymyšlenou kauzou ricin. Moskva hrozí odplatou

Vyhoštění Rusů bylo samozřejmé, k odvetě ve stylu „dva vaše za dva naše“ nebyl reálný důvod. A navíc vzhledem k početnosti ruského osazenstva pražské ambasády je to vlastně i reakce nepoměrná. Ale řečeno slovy spisovatele Kurta Vonneguta Jr., tak to chodí…

Český postup směrem k ruským diplomatům byl zjevně v pořádku. Otazník možná zůstává nad tím, zda si s jejich klamavými signály dokázala včas a správně poradit BIS. Možná ano, každopádně to je otázka pro kontrolní orgány zabývající se činností kontrarozvědky. Zpravodajské prádlo se nemá prát na veřejnosti.

Petříček: Oba vyhoštění ruští diplomaté odletěli v letadle Aeroflotu do Moskvy

Pak je tu ale ještě vykřičník, pokud zůstaneme u této interpunkční terminologie. Jak to, že zpráva – či přesněji dezinformace, jestli to tak bylo – o ricinovém útoku pronikla do médií (přišel s ní týdeník Respekt), a ta ji v klidu pustila dál?

Zpátky ale k diplomacii. Česká strana udělala, co měla a co musela. Nyní jde o to bránit snahám Moskvy, aby se to celé řešilo jako spor, kde každý „něco“ udělal. A aby se do toho míchaly i další věci jako odstranění pomníku maršála Koněva, které se událo v režii jedné pražské municipality.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!