Jana Havligerová: Pražská výbušná směs | E15.cz

Jana Havligerová: Pražská výbušná směs

Jana Havligerová: Pražská výbušná směs
ana Plamínková, Petr Štěpánek, Jan Wolf, Karel Březina, Michal Hašek, Adriana Krnáčová, Miloslav Ludvík
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Chromá kachna, jak nazval koalici vládnoucí Praze premiér Sobotka, dolétala. Kdo ji nakonec sestřelil, je skoro jedno, i když aktéři dění na radnici se o to budou ještě dlouho dohadovat. A pokud jde o koalici, tak také házet vinu jeden na druhého. Zjevné je, že poslední ranou byl počin Trojkoalice, která se spojila s opozicí a jednotlivým městským částem na příští rok přiklepla proti letošku o 374 milionů korun víc. Směšná suma, celopražský rozpočet činí zhruba šestapadesát miliard.

Dokonce i ČSSD tvrdí, že měla v úmyslu zvyšovat rozpočty městských částí o čtyři procenta ročně, jen dohady o konkrétním čísle se v koalici příliš vlekly. Ale zásady jsou zásady, hlasovat proti koaličním partnerům, to se nedělá. A ČSSD oznámila rozvod.

S návrhem na zařazení sporného bodu do programu přišla původně opoziční TOP 09. Koaliční Trojkoalice ovšem řekla ano a ve finále spolu s opozicí pro navýšení financí i hlasovala. To stojí za povšimnutí. Právě TOP 09 totiž stála i na začátku celé krize, kterou odstartovala návrhem na hlasování o důvěře radním.

Favoritem na pražského primátora je Nouza z TOP 09

Zatímco v prvně jmenovaném případě je otázkou, kdo komu skočil na špek, v tom druhém, o pár dní starším, začíná být jasněji. Debata o důvěře se otevřela s tichým souhlasem ANO i sociální demokracie. Cílem bylo zbavit funkce radního Matěje Stropnického, což vlastně chtěli všichni s výjimkou poslušné primátorky Krnáčové, Stropnického mateřské Trojkoalice a Pirátů. Rozstřílení celé městské rady v původním plánu nebylo.

Řeči o menšinové radě jsou chiméra. Hledat podporu pro každý návrh ad hoc by bylo velmi obtížné.

Zjevným hybatelem krize je tak či tak TOP 09. A bez ní, podle volebních výsledků druhé nejsilnější partaje, také zřejmě nepůjde vyřešit momentální krizi. Řeči o případné menšinové pražské vládě jsou chiméra. Na pražském magistrátu je pro schválení každého jednoho rozhodnutí potřeba 33 hlasů. Hledat takovou podporu ad hoc by bylo velmi obtížné, ne-li nemožné. Menšinový „kabinet“ by dopadl jako sedláci u Chlumce.

Na pražském magistrátu i mimo něj se usilovně jedná, jak se tak říká, každý s každým. Fakticky se ovšem čeká na sobotu. Den, kdy si má pražská buňka ANO zvolit nového předsedu a hlavně nejspíš zrušit zákaz spolupráce hnutí s TOP 09. Tímto zákazem se beztak cítí být vázána snad už jen Adriana Krnáčová.

Méně viditelný boj

Ostatně boj o její křeslo je méně viditelný, ale odehrává se paralelně s tím, v němž jde o složení celé metropolitní vlády. Pozice Krnáčové přitom není jistá ani v případě, pokud by se znovu dohodly ANO, ČSSD a Trojkoalice. I když možnost, že všech těchto pět stran bude připuštěno k reparátu, je nejméně pravděpodobná.

Tipovat výsledek ovšem dost dobře nelze. Pražská politika je výbušná směs nejen lokálních, ale i celostátních zájmů a ambicí.
Složitých vztahů zhrzených exprimátorů i politických klubů, vnitřních svárů rozpolcených stran a také amatérismu, kterým vynikají nejenom Piráti. Řešení složitého rébusu ovšem není ve hvězdách. Je v hlavách Babiše, Kalouska a Sobotky.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud