Jaroslav Bukovský: Ušetřit, vydělat a prosázet | E15.cz

Jaroslav Bukovský: Ušetřit, vydělat a prosázet

Jaroslav Bukovský: Ušetřit, vydělat a prosázet
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Kārlis Dambrāns via Flickr

Jaroslav Bukovský

Šéf Wüstenrot hypoteční banky prohlásil v prosinci 2012, že úroky z hypoték dál neklesnou. Nebyl sám, poslední dva roky tvrdí totéž měsíc co měsíc prakticky každý z oboru. Taktéž měsíc co měsíc přitom nastává pozoruhodný úkaz: úroky opět klesnou.

Zatímco v zimě přede dvěma lety stála průměrná hypotéka 3,17 procenta ročně, teď je o třetinu levnější. Tempo propadu úroků je navíc živelné: v březnu zlevnily hypotéky meziměsíčně o pět procent, což je druhý nejsilnější propad cen od zmíněné zimy přede dvěma lety. Kdo si počkal, ten se ještě dočká.

Řekové jsou borci. Alespoň v jednom ohledu. Na bondech jejich vlády lze vydělat majlant. Kdo dnes koupí dvouletý aténský dluhopis a má náturu počkat do roku 2017, přijde si podle aktuálního kurzu na 27 procent. Více nenesou bondy ani v těch zemích světa, které lze nazvat ekonomikami jen v záchvatu nostalgie. Řekové tak strčí do jedné kapsy Ugandu s Ukrajinou, do druhé se jim pak vejde Venezuela i s chávezovským hospodářským odkazem. Teď už jen vsadit a doufat, že ten úrok Němci zaplatí.

Mottem brokerských akciových agitek jsou sázky na Evropu. Akcie na starém kontinentu totiž rostou nejrychleji na světě, tudíž zaháčkovat retailové nebožáky zvládnou i makléři, které příroda přílišným sales-talentem neobdařila. Jenže tupé nadšení evropského byznysu z Draghiho tiskárny peněz slábne. Ukazují to březnové indexy nákupních manažerů, což je bráno jako benchmark hospodářské kondice. Přišel zase čas přestat brát brokerům telefony?

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!