Komentář Jana Sedláka: My, kteří jsme vyrůstali on-line | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Jana Sedláka: My, kteří jsme vyrůstali on-line

Komentář Jana Sedláka: My, kteří jsme vyrůstali on-line
Windows 95
• 
ZDROJ: Agent Sokoler
Jan Sedlák

Jan Sedlák

Při oslavách výročí připojení Česka k internetu se vždy vzpomíná na první přípojku, akademické prostředí a CESNET. Zabrousit se musí i do USA k ikonám, jako jsou ARPANET či Tim Berners-Lee. K pětadvacátému výročí toho, že je naše země on-line, bych se ale rád vrátil k lidem a chvílím, o nichž se tolik nepíše.

 

První spojení Česka s mezinárodní sítí bylo jistě skvělé. Ovšem pro nás, kteří jsme v roce 1992 sotva stihli nastoupit na základní školu, samo o sobě žádnou nostalgii nevyvolává.

Troufám si nicméně tvrdit, že patřím zřejmě k první generaci, která začala brát internet jako běžnou součást života už během dospívání. Nám, kterým je dnes kolem třiceti, dal internet obrovské možnosti uplatnění a vzdělávání. V mnoha ohledech významnější než formální vzdělávací systém.

Měli jsme to štěstí, že už jsme se k síti nepřipojovali skrze obskurně pomalé a drahé přípojky. Běžným standardem se začalo stávat vytáčené spojení skrze modem a běžnou telefonní linku v plné parádě s rychlostí 56 kilobitů za sekundu. S tím už se dalo něco dělat.

Česko je už 25 let na síti. K rychlému internetu ale má ještě daleko

Cena za připojení navíc šla výrazně dolů v rámci jakýchsi „happy hours“ – každý všední den od sedmi večer po celou noc, víkendy byly celé v levném pásmu. Měsíční účty za telefon tak pro rodinu nebyly likvidační.

Navíc jsme už poměrně běžně měli k dispozici slušné počítače, v té době se systémem Windows 95 a 98. To mimo jiné znamenalo spousty nelegálně získaných aplikací v čele s Photoshopem.

V té době se tvorba geeků, nerdů a pubescentních nadšenců rozjela naplno. Objevily se zárodky internetu takového, který známe dnes – tedy prostoru, kde s nulovými či velice nízkými náklady lze globálně tvořit z malého pokojíku kdesi na malém městě.


Vše ze světa internetu a technologií čtěte zde >>>


V té době se zrodila silná generace ajťáků a internetových pionýrů, z nichž mnozí vytvořili první internetové firmy a zbohatli. Naučit se HTML, PHP, JavaScript či databáze šlo skoro samo.

Stačilo prostě stáhnout si zdrojový kód někoho jiného a začít zkoušet, co to udělá, když se změní to a ono. Technicky zdatná mládež začala na školách obcházet pravidla, dělala různé hacky a dostávala za to poznámky. Diskuzní fóra otevřela možnosti sdílení informací. Internet, hry a první kopie zahraničních filmů začaly české děti učit anglicky.

Sobotka: Levnější data by operátoři mohli nabídnout už letos

Otevřela se stavidla publikování. Kdo chtěl, prostě si udělal web a dával na něj, co chtěl. WebZdarma.cz nám dal obstojný hosting webů bez nákladů. Snad v každém městečku bylo několik webdesignerů, kteří udělali stránky každému kadeřnictví a pekařství v okolí.

Naše „generace ICQ a IRC“ také naplno rozjela on-line komunikaci. Dnes už je to všechno jedno. Možnosti jsou o světelné roky jinde. Z internetu je naprostá samozřejmost těžce oddělitelná od běžného života. Tím více začíná zajímat oko regulátora. Snad nebude příliš pozorné.

Autor je odborníkem na ICT

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!