Komentář Michala Stupavského: Firemní dluhopisy? Ano, ale | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Michala Stupavského: Firemní dluhopisy? Ano, ale

Michal Stupavský

Michal Stupavský

Letošní rok se zatím řadí z hlediska investorů mezi velice úspěšné. Většina aktiv si připisuje solidní zisky, většina hlavních akciových indexů je ve dvouciferném plusu. Rostou i ceny vládních a korporátních dluhopisů a pozadu nezůstávají ani komodity.

Když se blíže podíváme na firemní dluhopisy denominované v euru, zjistíme, že také u nich je zhodnocení vysoce nadprůměrné. Index eurových korporátních dluhopisů s investičním ratingem vykazuje momentálně šestiprocentní výkonnost, zatímco index eurových korporátních bondů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield) dokonce osmiprocentní. 

Co se dá od této třídy aktiv čekat do konce roku? Pokud se zaměříme na klíčový ukazatel atraktivity korporátních dluhopisů – takzvané kreditní marže, které indikují výnosovou prémii nad bezrizikovými úrokovými sazbami – zjistíme, že v důsledku růstu cen korporátních dluhopisů klesly na historická minima. Domníváme se proto, že firemní bondy už mají to nejlepší období za sebou. 

Komentář Petra Peška: Od čínské zdi k té pražské

Na druhé straně vidíme tři pozitivní faktory, jež by měly pomoci k tomu, že i v příštím střednědobém období bude výkonnost firemních dluhopisů alespoň mírně pozitivní. 

Zaprvé – Evropská centrální banka velice pravděpodobně dále uvolní měnovou politiku prostřednictvím snížení základních úrokových sazeb ještě hlouběji do záporu a je také možné, že znovuobnoví program kvantitativního uvolňování, tedy nákupů dluhopisů – vládních i korporátních. To by představovalo pro tuto třídu aktiv velice silný stimul. 

Zadruhé – platí, že velice významný objem vládních dluhopisů zemí eurozóny momentálně nese záporný výnos. V případě Německa to dokonce činí stěží uvěřitelných 86 procent všech bondů. Někteří investoři by se proto mohli začít přesouvat od vládních dluhopisů ke korporátním – opět s pozitivním vlivem na ceny firemních papírů. 

Glosa Martina Čabana: Papír pro Hamáčka

A zatřetí – můžeme vidět, že finanční výsledky evropských korporací jsou stále poměrně dobré, byť zisky v průměru již spíše stagnují. Schopnost splácet závazky z dluhopisů je rozhodně nadále velice dobrá, což dokazuje stále nízká míra defaultů. 

Celkově lze proto tvrdit, že korporátní dluhopisy, i přes jejich aktuálně poměrně vysokou cenovou úroveň, stále patří do každého diverzifikovaného portfolia.

Autor je analytikem společnosti Conseq Investment Management.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!