Komentář Petra Fischera: Trumpův handicap | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Petra Fischera: Trumpův handicap

Petr Fischer

Petr Fischer

Přichází největší krize v dějinách Ameriky, předpovídají americká média. Není to jen rostoucím počtem obětí nového koronaviru, ale hlavně raketově rostoucí nezaměstnaností, která kvůli zdravotní krizi ze dne na den nabrala exponenciální růstovou křivku.

O práci se nově hlásí skoro sedm milionů Američanů, kteří v důsledku opatření proti koronaviru nemohou pracovat. A to jde ještě o statistický optický klam, protože skutečný počet lidí bez práce se nejvíce projeví až v dubnových číslech a podle odhadů bude zcela jistě v řádech desítek milionů nezaměstnaných. Amerika se přibližuje době Velké deprese na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, kdy byl bez práce každý čtvrtý Američan.

Nový virus odhalil nejen vratké základy americké ekonomiky, v níž – jak se teď ukazuje – obrovské počty lidí žijí prakticky na doraz, ze dne na den, ale ukázal i slabinu zdravotního systému, který pod náporem nemocných kolabuje. A to už skoro nikdo nemluví o tom, že léčba je finančně nedostupná pro miliony Američanů, neboť testy na virus jsou sice placené státem, ale samotné léčení, je-li nutné, si musí každý platit sám.

Trump pohrozil zavedením cel na dovoz ropy. Aby ochránil domácí těžaře

V tak vypjaté situaci se Američané více než jindy ohlížejí po svém lídrovi, který by měl nejen ukázat směr, ale měl by na strádající i přenést důvěru do budoucna. Prezident Trump zpočátku nemoc podcenil, následnými opatřeními včetně rychlé minimální finanční pomoci trochu vylepšil svůj obraz, důvěra v něj přesto klesá. Trump nemá žádný jasný plán, jak dlouhodobě pomoci ekonomice, ani jak zabránit zdravotnickému kolapsu. A navíc, a to je pro mnoho lidí z hlediska důvěry nejhorší, vede dál s celým světem boj o svůj politický sebeobraz, jako by šlo o Trumpa, a ne o Američany a vystupuje velmi odtažitě, neempaticky, bez viditelného soucitu s těmi, kteří teď bojují o život svůj nebo druhých, což je něco, co se americkým prezidentům neodpouští.

Ještě na začátku března se zdálo, že očekávaný prezidentský souboj s demokratem Joe Bidenem Trump nejspíš vyhraje, dnes už o tom pochybuje možná i Trumpův tým. Upadne-li Amerika do hluboké ekonomické krize, kterou všichni předpovídají, bude to pro Trumpa osudová rána, protože jen těžko bude vysvětlovat, že nemohl udělat víc. Minulé volby vyhrávala mediální iluze hry o hodnoty a únava z liberalismu. V těch letošních půjde znovu již tradičně o podstatu živobytí: o otázku, jak dostat zemi z ekonomické a zdravotní krize. A jen obtížně bude vyhrávat někdo, kdo pádu do krize vlastně jen přihlížel.

Ceny potravin klesly nejníže za posledních pět let, svět má milion nakažených koronavirem

Trump bude mít velký handicap, ale i v jeho případě už jednou platilo, že zázraky se dějí. Zvlášť když v proudu apokalyptických obrazů z New Yorku a dalších jobovek zcela zapadá, co proti krizi nabízí prezidentův soupeř.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!