Komentář Petra Peška: Kýčovité tesknění po slovenské prezidentce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Petra Peška: Kýčovité tesknění po slovenské prezidentce

Petr Pešek

Petr Pešek

Střídání v bratislavském Prezidentském paláci, kam se o víkendu místo Andreje Kisky nastěhovala Zuzana Čaputová, bylo v mnohém výjimečné. Málokdy vyvolá změna hlavy státu s velmi omezenými pravomocemi tak přepjaté reakce. A tolik tesknění v sousední zemi.

Přinejmenším v médiích to v sobotu vypadalo, jako by na Slovensku vyvrcholila nějaká revoluce. Buď politická nástupem člověka jen minimálně spjatého s dosavadním establishmentem, nebo genderová příchodem první ženy do tak vysoké funkce. Žádná revoluce se přitom nekoná.

Typově i ideově je Čaputová do značné míry Kiskovou pokračovatelkou. Také on přišel do Grasalkovičova paláce bez větších politických zkušeností, s rétorikou vzývající slušnost a namířenou proti éře Roberta Fica. Nástup Čaputové není koncem nějaké doby politického temna, jaké Slováci zažili v době mečiarismu. Je to výsledek kombinace politických faktorů, jaké známe i z Česka: přímá volba, roztříštěné politické spektrum, neschopnost etablovaných stran vyprodukovat všeobecně přijatelného kandidáta. Prezidentský úřad se tak po pěti letech opět stává místem, kde politická kariéra nevrcholí, ale spíše začíná. V Česku jsme podobné pokusy viděli také, ale voliči nakonec dali přednost sice kritizované, ale čitelnější variantě obsazení Pražského hradu.

Komentář Roberta Maleckého: Babišovi s láskou

Je také pochopitelné, že se do titulků dostane sdělení, že poprvé bude slovenskou prezidentkou žena. Ani v tomto případě ovšem nejde o žádnou revoluci. Slováci už – na rozdíl od nás – zažili i předsedkyni vlády, což je z mocenského hlediska mnohem důležitější funkce.

Pozoruhodné jsou zcela nekritické reakce na novou slovenskou prezidentku, které během voleb i nyní o uplynulém víkendu přicházely od mnohých českých politiků. Jejich obsah by se dal shrnout do zvolání: „Kéž bychom i my měli takovou prezidentku.“ Pro Slovensko může být nakonec dobře, že v prezidentských volbách nevyhrál protikandidát Čaputové Maroš Šefčovič. Zuzana Čaputová si ale stejně jako jistou dobu hájení zaslouží i přísná kritéria hodnocení, ne jen nekritický obdiv.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová složila slib a ujala se úřadu

V Česku se jistě můžeme zaobírat myšlenkami, že by bylo příjemné mít na Hradě důstojněji vystupujícího prezidenta, než je ten současný. Jenže platí, že v roce 2018 tu značná šance porazit Miloše Zemana byla, stačilo jen postavit dost silného protikandidáta. Nepovedlo se. Nespokojenost je namístě, tklivé a závistivé nářky mířící do sousedního státu jsou ale projevem politického kýče.

Komentář Petra Peška: Soukup nebo Čaputová. Dvě strany jedné mince

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!