Komentář Petra Peška: Vládnímu přístavu vstříc | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Petra Peška: Vládnímu přístavu vstříc

Petr Pešek

Petr Pešek

Víkendový sněm Pirátů nebyl úplnou selankou, jakkoliv skončil dle očekávání. Ukázalo se, že pozice Ivana Bartoše v čele strany je nyní neotřesitelná.

Měl dva protikandidáty, byť dobrovolné odstoupení úspěšného z vyzyvatelů Vojtěcha Pikala před finálovou volbou působilo jako až příliš urputná snaha o demonstraci přátelských vztahů a jednoty. Jako by ostrá vnitrostranická soutěž byla něčím špatným. Ale i snaha se cení.

Nejen pro jejich budoucnost je teď hlavní, kam politická loď strany s černou plachtou ve znaku směřuje. Vcelku jasně to řekl staronový předseda Ivan Bartoš: Chceme do vlády. Což přináší tři základní dilemata: jak k tomu získat dost hlasů, s jakou agendou a s kým do toho jít. I tady se rýsují odpovědi.

Bartoš se stal znovu předsedou Pirátů. Musíme se dostat do vlády, řekl

Piráti jsou sice zřetelnou součástí opozice, netají se ale ani tím, že by dokázali najít společnou řeč s hnutím ANO. V současnosti to nicméně jejich podmínky vylučují. Ať už jde o nepřítomnost trestně stíhaných osob v kabinetu − tedy Andreje Babiše, pochopitelně − či námitka, že ANO nesmí mít ve vládě většinu. Právě na příznivce hnutí nicméně pirátské volební lodě míří a ani tím se Bartoš netají. Navíc to vyplývá i z představených priorit, zvláště pokud jde o mantru protikorupčního boje.

Pak je tu vzývaná transparentnost včetně zveřejňování smluv a digitalizace. Ale také další témata, z nichž je patrné, že Piráti chtějí lovit i ve vodách jiných – od těch středových a liberálních po ty levicové. Na jedné straně jsou to úlevy pro malé a střední podnikatele, na druhé pak sociální oblast, lékařská péče a ochrana přírody.

Opominout ale nelze ani pirátskou oblibu v přímé demokracii, byť prozatím praktikovanou jen na stranické úrovni. Předsedu volili všichni členové – tedy nikoliv jen delegáti – podobné celostranické grilování má čekat i jejich případné nominanty na ministry.

Jurečka chce být předsedou lidovců. Strana může ve volbách získat až jedenáct procent, říká

A zapadnout by nemělo ani to, jak se Piráti zdrženlivě stavějí k možné spolupráci se zbytkem nynější opozice. Tedy samozřejmě kromě SPD, o polovládní KSČM nemluvě. Od různých plánů na volební koalice si drží odstup, zjevně víc věří vlastní značce a omezují se na ad hoc spolupráci. Byť slova mířící o víkendu směrem od STAN i opačným směrem zněla vstřícněji než v jiných směrech.

Letos i Piráty čeká test reálných sil v podobě krajských voleb, kde doufají v jistotu desetinásobku. Tedy získat zhruba stovku zastupitelů. Už nyní se podílejí na moci ve třech největších městech: Praze, Brně a Ostravě. Jejich hlavním cílem je ale ten hlavní přístav: Strakova akademie.

CVVM: Piráti by předběhli ODS, ANO by získalo hlasy více než 29 procent voličů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!