Komentář Petra Peška: Zbraň jménem nejistota | E15.cz

Komentář Petra Peška: Zbraň jménem nejistota

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Příliš povyku pro nic, dalo by se říci poté, co se vyjasnilo pokračování případu Čapí hnízdo. Tedy to, že přinejmenším prozatím nebylo trestní stíhání Andreje Babiše a dalších aktérů kauzy zastaveno, jak se po pondělních mediálních únicích mohlo zdát. A že stále není vyloučeno, že premiér nebude obžalován, i když mu k tomu již poblahopřál i prezident.

Jenže i to zdánlivé „nic“ může mít svůj význam. Stejně tak jako včerejší připomenutí z úst nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že rozhodnutí ještě nepadlo.

Vypouštění dílčích zpráv o rozhodovacím procesu v tak citlivém případě, jakým je Čapí hnízdo, pochopitelně není šťastné. Což ovšem neznamená, že nemusí mít svůj význam. Verdikt o tom, zda premiér s dalšími obviněními bude či nebude poslán k soudu, je nyní v rukách šéfa pražských žalobců Martina Erazíma a právě Pavla Zemana. Dokud nepadne, bude panovat období nejistoty, které je nepříjemné především pro Andreje Babiše a jeho věrné.

Informace o změně názoru Pavla Šarocha sice hovoří v premiérův prospěch, některé aktéry ale spíše zaskočila. Je to zřetelné ze slov ministryně spravedlnosti Marie Benešové a svým způsobem i z reakcí samotného Andreje Babiše. Nyní se totiž rozšiřuje manévrovací prostor těch, kteří budou o případné žalobě rozhodovat, a hřiště se oním ne/rozhodnutím spíše znepřehlednilo.

Navíc je potřeba zohlednit i další proměnné. Od tlaku protibabišovského tábora, který skočil na návnadu v podobě posunuté zprávy o zastavení stíhání, přes levitující novelu zákona o státním zastupitelství až po otazníky nad osudem jeho nynějších špiček. 

Nejistota je servírována i laické veřejnosti. Je postup Městského státního zastupitelství v Praze, které v očekávané lhůtě vyprodukovalo jen „koncept rozhodnutí“, běžný, jak včera uklidňoval Pavel Zeman? Anebo je to „nepochopitelné, neuchopitelné a rozpačité“, jak se podivovala Marie Benešová?

V každém případě lze říci, že to situaci kolem vyšetřování Čapího hnízda nevyjasnilo ani neuklidnilo. Lepší by bylo, kdyby do konce srpna padlo ohledně případné obžaloby premiéra a dalších obviněných konečné rozhodnutí.

Nyní ale bude zajímavé sledovat, co toto „prodloužení“ a vypouštění mlhy způsobí. A komu to ve finále pomůže. Kromě toho nás totiž čekají mimo jiné finální audity z Bruselu, kde se budou také řešit premiérovy záležitosti, boj o rozpočet, zmíněná novela o státních zastupitelstvích a v neposlední řadě i kulaté výročí 17. listopadu. Bude to horký podzim.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.