Komentář Roberta Maleckého: Babišovi s láskou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Roberta Maleckého: Babišovi s láskou

Komentář Roberta Maleckého: Babišovi s láskou
Senátor Václav Láska
• 
ZDROJ: ČTK
Robert Malecký

Robert Malecký

Senátor Václav Láska má potřebný počet třiceti senátorských podpisů, aby se jeho návrhem ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana zabývala celá horní komora. Dosáhl tak maxima možného a my bychom se tímto českým „impeachmentem“ mohli s klidem přestat zabývat. Pro nedostatek jiných kratochvil si ovšem dopřejeme ještě pár poznámek.

Především tu o roli Andreje Babiše v celém příběhu. Že ho v něm nevidíte? Přesto je v něm celou dobu přítomen.

Pokud by senátor Láska nesepisoval svou stížnost už na jaře, ale až nyní, jistě by ke čtyřiadvaceti domnělým prohřeškům prezidenta zařadil i situaci kolem demise ministra kultury Antonína Staňka. Nepozornému divákovi spektáklu české politiky by to snadno mohlo uniknout, ale Staněk je i přes vlastní rezignaci stále ministrem, a dokonce v úřadě vyvíjí jakousi činnost.

Senátor Láska: Důkazy proti Babišovi jsou přesvědčivé, jeho kauza otestuje nezávislost justice

Prezident jeho demisi přijmout odmítl, ministr si zase vybalil sbalené krabice a úřaduje. Na tahu je Andrej Babiš, který by musel podle prezidentova výkladu sám navrhnout Staňkovo odvolání, aby vyhověl nominujícím sociálním demokratům. V principu je tedy například možné, že Staněk bude ministrem ještě dlouho poté, co ČSSD případně z vlády odejde.

Babiš má totiž aktuálně úplně jiné starosti. Především musí před závěrečným kolem demonstrací na pražské Letné 23. června objíždět republiku, Baťův kanál, brněnské hlavní nádraží a jiné stavby, aby svému publiku ukázal, jak maká. A jak se má republika pod vedením novodobého Bati dobře. Na brněnském nádraží pochválil nové výhybky a zabezpečovací zařízení, co je proti tomu boj o Staňka, navíc s nejistým výsledkem a proti prezidentovi.

Senátoři chtějí zažalovat prezidenta kvůli údajnému porušení ústavy

Stejné to bude s ústavní žalobou. V Senátu to ještě může být Babišovi jedno, ten neovládá a hlasy jeho hnutí jsou marginální. Pak ale musí senátor Láska, pokud chce věc dostat až k Ústavnímu soudu, uspět ještě ve sněmovně. A kvórum je proti němu, sehnat musí hlasy 120 poslanců, což se bez Babišova ANO jeví prakticky nemožné. Ať už se bavíme o Láskově ústavní stížnosti nebo o řešení aktuální vládní minikrizičky, vidíme, jak určující pro současnou politiku duopol Zeman–Babiš je.

Autor je komentátor serveru Hlidacipes.org

Zeman odsoudil ruský návrh zákona o veteránech z roku 1968

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!