Komentář Štěpána Křečka: Účetní jásá, ekonom varuje | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Komentář Štěpána Křečka: Účetní jásá, ekonom varuje

Komentář Štěpána Křečka: Účetní jásá, ekonom varuje
Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová
• 
ZDROJ: ČTK
Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

Od vzniku České republiky státní rozpočet hospodařil s přebytkem jen pětkrát. Dělo se tak v letech 1993 až 1995 a následně až po dlouhém období schodků v letech 2016 a 2018. Nejhoršího výsledku dosáhl státní rozpočet v roce 2009, kdy se v našem hospodářství naplno projevila světová ekonomická krize. Naopak nejlepšího výsledku jsme dosáhli v roce 2016 díky mohutnému dočerpávání evropských fondů.

Z toho už se dá dělat statistika. Průměrný český státní rozpočet končí schodkem 51 miliard korun. Čistě účetním pohledem lze říct, že kdykoli dosáhneme menšího schodku, či dokonce přebytku, jedná se o relativně dobrý, či dokonce skvělý výsledek. Takového bychom měli dosáhnout i letos, neboť vláda má v plánu hospodařit se schodkem ve výši 40 miliard korun. Stejný je plán i pro příští rok.

Ekonomický pohled na výši schodků se od toho účetního liší. Výrazně. Je totiž třeba zohledňovat kondici a velikost hospodářství, mimořádné efekty nebo inflaci. Nikdo se nemůže divit, že v recesi státu klesají příjmy, a tedy narůstá schodek. Podobně tomu je při mimořádných událostech, jako byly například povodně, kdy naopak narůstaly výdaje. Velikost schodků je rovněž nutné poměřovat i velikostí celé ekonomiky. Schodek 40 miliard by byl v 90. letech podstatně horší než dnes, protože tehdejší hrubý domácí produkt byl výrazně nižší. Podobné je to s inflací, která postupně znehodnocuje reálnou hodnotu schodků.

Komentář Petra Peška: Kultivace slovenskou návštěvou

Státní rozpočet bychom neměli poměřovat izolovaně. Je nutné ho zasadit do kontextu celých veřejných financí. Jedině tak zjistíme, jak se zemi daří hospodařit. Veřejné rozpočty by v letošním roce měly být v přebytku, přičemž se bude výrazně snižovat naše zadluženost vůči HDP. Ta by se dokonce měla vrátit k úrovním před propuknutím světové hospodářské krize. Celkově lze tedy české veřejné finance hodnotit příznivě.

Znepokojivá je pro ekonoma ovšem hlavně struktura rozpočtů. Stát rezignuje na boj s bujícími mandatorními výdaji a velmi svižně navyšuje výdaje na sociální dávky, kam jsou řazeny i důchody. To vzhledem k demografickému vývoji v budoucnu nutně povede k výrazným problémům.

Kromě změn v důchodovém systému je důležité se zaměřit i na systém veřejného zdravotního pojištění, v němž bude v příštích letech rovněž sílit tlak na růst výdajů. A v neposlední řadě je nutné modernizovat vzdělávací systém, který zaspal v minulém století. Naše budoucí prosperita závisí na tom, jak naše děti uspějí ve světové konkurenci.

Glosa Martina Čabana: Komunistická odpovědnost
Glosa Petra Peška: Rady, porady a čekání

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!