Martin Čaban: Česká kotlina a WikiLeaks | E15.cz

Martin Čaban: Česká kotlina a WikiLeaks

Kdyby byly všechny diplomatické depeše takové, jaky ty z pražského velvyslanectví USA, musel by si Julian Assange rvát vlasy
Kdyby byly všechny diplomatické depeše takové, jaky ty z pražského velvyslanectví USA, musel by si Julian Assange rvát vlasy
• 
ZDROJ: wikimedia.org

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je fascinující, jak málo tajemství vyjde najevo ve chvíli, kdy se (na serveru WikiLeaks) zveřejní tajné diplomatické depeše. Třeba čerstvá dávka depeší, jež v minulých letech putovaly do Washingtonu z americké ambasády v Praze. O Jiřím Paroubkovi jsme se dočetli, že jeho veřejně vyjadřovaný názor na americký radar vlál za průzkumy veřejného mínění.

Dokonce ani Paroubkova ambice osobně zprostředkovat mír mezi Izraelci a Araby není zvlášť nová. Paroubek ji přiznává i ve své knize o zahraniční politice, takže v Česku už chvíli víme, že blízkovýchodní konflikt trvá tak dlouho jen proto, že se do něj Paroubek ještě nevložil.

Ještě že v jiných depeších jsou skutečně skandální informace. Například že Bushova administrativa „outsourcovala“ tvrdé výslechy podezřelých z terorismu v Kaddáfího Libyi. Kdyby všechny depeše vypadaly jako ty české, musel by si Julian Assange rvát vlasy. Za všechny ty soudy a oplétačky by to rozhodně nestálo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video