Řecko je zase tam, kde bylo: těsně nad propastí | E15.cz

Řecko je zase tam, kde bylo: těsně nad propastí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předlužené Řecko dělá znovu vlny, doma i za hranicemi. Nové kolo debaty o tom, jestli má helénská republika dostat další finanční injekci, zda je schopna postavit se vůbec kdy na nohy a má-li setrvat v klubu společné měny, rozvířila zpráva domácí parlamentní komise. Odborníci, které si zákonodárci najali, mají totiž jasno: dluhy se Řecku vymkly z rukou. Vysoký schodek, vršení půjček a hluboká hospodářská recese vyhrocuje situaci do mimořádných rozměrů, stojí v posudku.

Poselství je zřejmé – ozdravná kúra, kterou nařídily Aténám Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, se míjí účinkem. Škrtům, zvyšování daní a privatizačním záměrům navzdory. „Deficit rozpočtu se letos nedostane na zamýšlených 7,6 procenta, bude to necelých devět,“ předpovídají experti, kteří analyzovali data za období leden až červenec.

Ministr financí Evangelos Venizelos kompetenci parlamentní komise zpochybnil, následně však přiznal, že námluvy s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a MMF (takzvaná Trojka, pozn. red.), které vyslaly na místo inspektory, byly přerušeny do 14. září. Původně se přitom se žádnou pauzou nepočítalo.

A věci se daly do pohybu. Ratingová agentura Standard & Poor’s zaregovala prohlášením, že případný společný dluhopis eurozóny, který považují Itálie, Lucembursko či Francie za recept na dluhovou mizerii, kdežto Německo o něm nechce ani slyšet, by dostal řecký rating, který se nachází těsně nad platební neschopností. Někteří koaliční politici v Berlíně nezklamali a oživili úvahy o odchodu Atén z eurozóny, důrazem na zachování současné podoby euroklubu jim obratem kontrovala kancléřka Angela Merkelová.

Faktem zůstává, že se řecké ekonomice výrazně nedaří. Osm miliard eur, které potřebuje dostat v září od EU a MMF, aby mohlo umořit splátky, je jednou stranou mince. Druhou je záporný hospodářský výkon. Rozpočtové manko přesáhlo za prvních sedm měsíců roku 15,6 miliardy eur, meziročně se zvětšilo o 25 procent. S realitou se rozešel i odhad růstu: prognózu o letošním poklesu o 3,5 procenta upravil kabinet na minus pět. Znepokojená Trojka žádá důslednější krácení veřejných výdajů, vláda se bojí nových sociálních nepokojů a zdráhá se věřitelům vyhovět.

Euro-řecké dilema, zda pomoci, či už nikoli, se tak nemění. Posun spočívá v tom, že si nad ním lámou hlavu unijní lídři v září 2011 – to je skoro dva roky poté, co začaly prosakovat informace, že je v jihovýchodním cípu unie něco špatně.

Irsko a Portugalsko peníze dostanou

Evropská unie schválila výplatu další části dohodnuté úvěrové pomoci pro Irsko a Portugalsko, svým podílům přitakal také MMF. Irsko má od EU získat 7,5 miliardy eur, Portugalsko 11,5 miliardy eur. Souhlas přišel po příznivém posouzení úsilí obou zemí, pokud jde o plnění podmínek pomoci. Poznatky sbírali pracovníci Evropské komise, ECB a MMF v Dublinu a Lisabonu v červenci a srpnu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video