Tereza Zavadilová: Češi byli otrokáři | E15.cz

Tereza Zavadilová: Češi byli otrokáři

Michal hašek
Michal hašek
• 
ZDROJ: Isifa

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešní zápisník je rešeršér. Proč ostatně pro jednou nenechat prostor jiným chytrým lidem.

Historik Tomáš Petráček nedávno vydal podnětnou knihu Nevolníci a svobodní, kníže a velkostatek, která se zabývá sociálními a ekonomickými vztahy v raném středověku v Česku. Z podrobného bádání vyplývá řada podnětných věcí: Češi spolu s ostatními Slovany na úsvitu dějin tvořili rovnostářskou společnost (odtud to je!) na rozdíl od ambicióznějších germánských societ, které odvždy měly jasnou mocenskou strukturu.

V době tvorby přemyslovského státu se ale Češi nenechali zahanbit – značný podíl na populaci měly víceméně zotročené vrstvy a Praha byla jedním z center evropského obchodu s otroky. Kromě prodeje se lidé mohli lehce někomu darovat, třeba klášteru, a donátor za to očekával spásu své duše. To darovaní, takzvaní dušníci (animatores), nárok na žádnou spásu neměli. A víte, jak se v soudobých pramenech nazývala ženská nevolnická dílna? Gyneceum.

Tabletový magazín Dotyk ve svém druhém vydání potěšil, když informoval o projektu moravského bloggera s názvem JUDr. Haszek Mihály pozoruje různé věci. Posbíral oficiální snímky jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) s cílem poukázat na „různorodost a náročnost profese hejtmana, který je volán vždy, když si ostatní nevědí rady nebo mu chtějí něco hezkého ukázat“.

Zápisník k tomu rád dodává, že podobné soubory fotografií má řada českých politiků a jsou lehce dostupné na jejich osobních stránkách či stránkách úřadů, stran a ministerstev.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.