Tereza Zavadilová: O penězích | E15.cz

Tereza Zavadilová: O penězích

Výnos dvouletého českého dluhopisu
Výnos dvouletého českého dluhopisu
• 
ZDROJ: reuters, ctk

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obyčejný střádal má teď dost smůlu. Reálné úrokové sazby jsou záporné, reálné příjmy domácností nezadržitelně klesají. Chudneme.

Hodnota peněz se drolí, mnohé ceny kvůli regulaci, zvyšování daní a dovozům přitom zůstávají vysoké. Situace samozřejmě nahrává dlužníkům, a protože největšími dlužníky jsou státy, jsou mocenské zájmy jasné.

Bankéři už po straně říkají, že na trhu roste nová bublina. Evropská centrální banka dává bankám peníze v zásadě za nic, ty nemají skoro žádné možnosti, jak je zhodnotit (akcie nejsou v kurzu), tak je tlačí do dluhopisů.

Jeden z reálných scénářů blízké budoucnosti je, že úrokové sazby zůstanou nulové a inflace nadále vysoká. Třeba české banky jednou udělají to, co Švýcaři — za uložení peněz na účet budeme platit úrok my jim (i když při nulové úrokové sazbě a poplatcích se to vlastně už děje). A stejně jsou šíbři, co si poradí i v takovéto situaci.

Mezi pražskými privátními bankéři běží povedená historka, jak se bohatí lidé „nakapsovali“ na Kalouskových státních dluhopisech.

Prý takto: bohatý člověk vezme svých pět milionů korun a jde do banky. Ta mu na nákup dluhopisů v hodnotě 100 milionů korun půjčí zbytek, je to pro ni bezriziková operace. Výnos z dluhopisů je 2,5 procenta. Investor dá bance za úvěr 1,5 procenta a procento si nechá. Takže na vkladu pět milionů korun investor vydělá jeden milion korun, jeho výnos je tedy dvacetiprocentní. To už se dá, ne?!

David Klimeš: Dluhopisy pod stromeček. Hlavně obcím

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video