Z parketu Jana Vejmělka: Čínská měna v první lize | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Z parketu Jana Vejmělka: Čínská měna v první lize

Jan Vejmělek

Jan Vejmělek

Počátek závěrečného čtvrtletí byl ve znamení dlouho avizované události – Mezinárodní měnový fond poprvé od roku 1999 změnil složení koše své měnové a účetní jednotky SDR v češtině označované jako Zvláštní práva čerpání.

Jedná se o instrument, který MMF emituje ve prospěch svých členských zemí v situacích, kdy se globální finanční trhy potýkají s nedostatkem mezinárodní likvidity. Za SDR mají členské země v případě problémů s financováním svých schodků na běžném účtu platební bilance možnost získat potřebné devizy.

A právě s letošním říjnem vstoupilo do elitního klubu světových rezervních měn i čínské renminbi. Měnový koš SDR je tak aktuálně tvořen pěti měnami. Největší podíl, téměř 42 procent, zaujímá americký dolar, následovaný eurem s podílem lehce přes 30 procent.

Poláci jako první z EU vydali jüanový dluhopis na čínském trhu

A na třetím místě je již čínské renminbi s podílem přesahujícím 10 procent. Následují poslední dvě rezervní měny – japonský jen a britská libra. Co to znamená pro obchodníky?

Těžko očekávat, že by na rozdíl od ostatních světových měn byla ta čínská ponechána volnému floatingu. Čínská centrální banka bude využívat své nástroje včetně intervencí, aby udržela kurz stabilní s cílem podpořit pozitivní obraz renminbi jako důvěryhodné rezervní měny. Očekávat lze zvýšený zájem o portfoliové investice v čínských jüanech.

Orbán chce vydat dluhopisy v čínských jüanech

To by v nadcházejících letech mělo vést k dalšímu rozvoji čínských finančních trhů – dluhopisových i akciových. Jenom na dluhopisový trh by podle komentáře agentury Bloomberg mohl během pěti let připlynout až bilion dolarů.

Autor je analytikem v Komerční bance

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!